Palestinští křesťané a muslimové žijí společně v regionu po staletí – a několik jich bylo nedávno zabito, když se skrývali v historickém kostele svatého Porfyria

30.10.2023

Bomba zasáhla komplex historického kostela svatého Porfyria v Gaze 19. října 2023 a zabila více než tucet ze stovek křesťanů a muslimů, kteří se ukryli uvnitř, a zranili další.

Jako historik římského křesťanství, který se zaměřuje na východní Středomoří, jsem často konfrontován se složitostí tohoto regionu. Mnoho křesťanských a muslimských rodin v dnešní Gaze bylo vysídleno v roce 1948 poté, co Organizace spojených národů rozdělila tuto dříve osmanskou zemi na nové arabské a židovské státy. Dnešní palestinští křesťané zaujímají v této sporné zemi složité místo.

Palestinští křesťané dnes
Většina dnešních palestinských křesťanů jsou arabští křesťané a jsou součástí východní pravoslavné církve pod řeckým ortodoxním patriarchou Jeruzaléma. Další místní křesťané jsou miafyzité v syrské, koptské, etiopské a arménské ortodoxní církvi.

Ještě další křesťané v této oblasti, jako jsou maronité, Chaldejci, syrští katolíci, řeckokatolíci a místní římští katolíci, uznávají autoritu papeže a jsou ve společenství s římskokatolickou církví. Různé protestantské kostely také nedávno dorazily do regionu.

Zatímco komunity diaspory pokrývají celý svět, včetně mnoha v Severní a Jižní Americe, statisíce palestinských křesťanů nadále žijí v Izraeli, na Západním břehu Jordánu, v Jordánsku a Libanonu, s menší populací v Gaze a dalších zemích regionu. Křesťanské a muslimské komunity sousedí v této zemi již více než 1300 let. A minulý týden se společně ukrývali a trpěli v kostele sv. Porfyria v Gaze, když byl bombardován.

Zjednodušením příběhu Blízkého východu na binární kategorie – muslimové a židé, dobří a špatní, teroristé a nevinní – ztrácíme schopnost porozumět hluboce vrstvené historii tohoto složitého regionu. Země Gaza mezitím truchlí pod hustým popelavým pláštěm.

(Christine Shepardson, významná profesorka humanitních věd, Katedra náboženských studií, University of Tennessee. Názory vyjádřené v tomto komentáři nemusí nutně odrážet názory Religion News Service.)

Zdroj: https://religionnews.com/2023/10/30/palestinian-christians-and-muslims-have-lived-together-for-centuries-and-several-were-recently-killed-in-a-historic-church/

Foto: Mahmud Hams/AFP via Getty Images