Papež František běduje nad pokračujícím násilím a vysídlováním v Barmě
Papež podpořil výzvu barmských biskupů k mezinárodnímu společenství, aby pomohli chránit barmský lid
Papež František v neděli 19. června odsoudil pokračující násilí v Barmě, které přinutilo tisíce lidí uprchnout ze svých domovů.
„Připojuji se k výzvě biskupů této milované země, aby mezinárodní společenství nezapomnělo na barmský lid, aby byla respektována lidská důstojnost a právo na život, jakož i místa bohoslužby, nemocnice a školy,“ řekl papež před recitací Anděl Páně na náměstí svatého Petra v Římě.
„Žehnám barmské komunitě v Itálii, která je zde dnes zastoupena,“ řekl papež během nedělní akce.
Dne 11. června vydala Katolická biskupská konference Myanmaru prohlášení vyzývající armádu, aby neútočila na místa bohoslužby, nemocnice, a školy.
„Důrazně požadujeme úctu k životu, úctu k posvátnosti svatyně v kostelech, nemocnicích a školách,“ stojí v prohlášení biskupů.
V souvislosti s údajnými útoky na kostely a vesnice, které vyhnaly z domovů tisíce lidí, církevní představitelé uvedli, že „lidská důstojnost a právo na život nemohou být nikdy ohroženy“.
Na začátku roku 2021 převzala moc v zemi myanmarská armáda a zahájila represe, které vyvolaly násilnou reakci opozice.
Vysoký komisař OSN pro uprchlíky uvedl, že konflikt vyhnal z domovů více než 800 000 lidí. Z toho 250 000 tvoří děti.
Místní i mezinárodní média informovala, že vojenské síly se nadále zaměřují na kostely a křesťanské instituce.
Dne 15. června, vládní vojáci vyplenili a zapálili Katolický kostel svatého Matouše v Dawnyaykhu v městečku Phruso ve státě Karenni.
Barmská junta kritiku OSN odmítá
Myanmarská vládnoucí junta odmítla kritiku OSN týkající se dodržování lidských práv a obvinila šéfa organizace pro lidská práva ze „zasahování“ do vnitřních záležitostí země.
Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová minulý týden uvedla, že Barmská vojenská vláda se pravděpodobně dopustila „zločinů proti lidskosti“ ve svém zásahu proti disentu od loňského února, kdy se chopila moci.
Barmská junta ve svém prohlášení odmítla to, co nazvala „jednostrannými a nepodloženými výroky“ na probíhající Radě OSN pro lidská práva v Ženevě.
Bacheletová vyzvala armádu, aby upustila od plánů na provedení prvních poprav v Myanmaru od roku 1990, včetně poprav bývalého zákonodárce ze strany Aun Schan Su Ťij a prominentního demokratického aktivisty.
„Myanmar si přeje připomenout vysokému komisaři a některým zemím, že osoby odsouzené k smrti jsou osoby, u nichž byly nalezeny stovky zbraní a které vedou několik desítek teroristických frakcí,“ uvádí se v prohlášení myanmarské mise při OSN v Ženevě.
Oznámení junty, že muže popraví, vyvolalo bouři kritiky mezinárodních skupin za práva, kteří tvrdili, že tajné vojenské tribunály, kde byli odsouzeni, byly nespravedlivé.
Bacheletová uvedla, že od převratu bylo hlášeno nejméně 1900 vražd ze strany armády, přičemž více než 13 500 lidí bylo svévolně zatčeno.
Tyto údaje se shodují s údaji, které shromáždilo Sdružení pro pomoc politickým vězňům, místní monitorovací skupina, která vede údaje o vraždách a zatýkání od převratu.
Prohlášení junty však Bacheletovou kritizovalo za „zavádějící prohlášení s rozsáhlými obviněními“ a za to, že nekritizovala násilí páchané milicemi proti juntě.
Od loňského února, kdy armáda svrhla civilní vládu Aun Schan Su Ťij, se Myanmar zmítá v chaosu.
Zdroj: LiCAS.news.