Papež František odsuzuje sobotní izraelský útok na křesťanskou církev jako teroristický čin

18.12.2023

Vatikán (RNS) – Papež František ve své týdenní nedělní modlitbě (17. prosince) odsoudil sobotní útoky izraelských ostřelovačů na křesťanský kostel v Gaze, při kterých byly zabity dvě ženy a mnoho dalších bylo zraněno.

„Pořád dostávám velmi vážné a bolestné zprávy z Gazy,“ řekl František věřícím, shromážděným na náměstí svatého Petra. „Bezmocní civilisté jsou oběťmi bombových útoků a střelby. Je to válka, je to terorismus.“ Papež vyzval mezinárodní společenství, aby usilovalo o mír ve světě.

V sobotu byli Nahida Khalil Anton a její dcera Samar Kamal Anton zastřeleni ostřelovači, když šli do koupelny v kostele Svaté rodiny v Gaze, kde hledali útočiště před boji. Podle zpráv farníků byly obě ženy aktivními členkami křesťanského společenství.

Podle sobotního prohlášení latinského patriarchátu Jeruzaléma bylo zraněno sedm dalších lidí v kostele. „Nebylo dáno žádné varování, žádné oznámení,“ stálo v prohlášení patriarchy a dodalo, že obě ženy „byly chladnokrevně zastřeleny v prostorách farnosti, kde nejsou žádní válečníci. Papež podpořil tvrzení, že v církvi nebyli žádní teroristé, „jen rodiny, děti, nemocní a postižení lidé, jeptišky“.

Izraelská armáda uvedla, že „bere věc vážně“ a zahájila vyšetřování útoku. Tvrdili, že vojáci věřili, že teroristé z Hamásu hledali útočiště v oblasti křesťanského kostela. V sobotu ráno raketa zamířila na klášter sester matky Terezie, kde žije 54 postižených osob, uvedl patriarcha. Generátor budovy byl zničen a klášter se stal neobyvatelným, takže jeho obyvatelé byli vysídleni. „Společně v modlitbě s celým křesťanským společenstvím vyjadřujeme svou blízkost rodinám postiženým touto nesmyslnou tragédií. Zároveň nemůžeme než vyjádřit, že jsme na rozpacích, abychom pochopili, jak by mohl být takový útok proveden, a to ještě více, když se celá církev připravuje na Vánoce,“ řekl patriarcha.

Latinský patriarcha Jeruzaléma, kardinál Pierbattista Pizzaballa, zastupuje katolickou komunitu ve Svaté zemi. V rozhovoru pro italská média, Kustodie Svaté země, františkánský řád pověřený dohledem nad náboženskými památkami historického významu pro katolíky v Jeruzalémě, označil použití síly proti církvi za „naprosto neospravedlnitelné“.

Biskupská konference USA v sobotním prohlášení reagovala na nedávné události „velkým smutkem a hrůzou“ a vyzvala k zastavení násilí a odhodlání vyjednat mír. „Rozhodně se připojujeme ke Svatému otci, papeži Františkovi, a připomínáme všem stranám tohoto konfliktu, že válka není nikdy řešením, ale vždy porážkou. Prosíme: ‚mír, prosím mír!‘,“ stálo v prohlášení.

František již dříve charakterizoval násilí mezi Hamasem a Izraelem jako terorismus a uvedl, že přesáhlo „válku“. Je to terorismus.“ Izraelští představitelé se zdráhali, aby papež přirovnával činy izraelských sil k činům militantů Hamásu. Izraelský velvyslanec u Svatého stolce Raphael Schutz řekl, že prohlášení patriarchátu „je třeba nejtvrději odsoudit jako urážku krve“ a smrt dvou křesťanek označil za „strašnou chybu“.

Zdroj: https://religionnews.com/2023/12/18/pope-francis-condemns-saturdays-israeli-attack-on-christian-church-as-act-of-terrorism/

Foto: AP Photo/Ariel Schalit