Konžští katolíci vycházejí do ulic, aby protestovali proti rostoucímu násilí

5.12.2023

Katolíci a další křesťané v Kongu vyšli 4. prosince do ulic, aby protestovali proti narůstajícímu násilí, když sousední země hledají cenné nerosty národa.

„Ne balkanizaci Konžské demokratické republiky,“ stálo na jednom transparentu. „Ne pokrytectví a spoluúčasti mezinárodního společenství,“ stálo na dalším. A třetí vzkazoval „Kongo není na prodej.“

Protest svolala konžská biskupská konference a v některých oblastech byla nabídnuta pouze mše v 6:30, aby se lidé mohli zúčastnit celostátních protestů. Kardinál Fridolin Ambongo Besungu, který byl v Římě na setkání kardinálů, vyjádřil svou podporu demonstracím. „Účelem (pochodu) je vyjádřit náš hněv nad touto opakující se krizí, která v Kongu trvá téměř tři desetiletí, a nevidíme žádné řešení v dohledu,“ uvedl prostřednictvím videa. „Každý konžský občan, který miluje svou zemi a je dojatý utrpením svého lidu, musí povstat a postavit se proti projektu balkanizace Konžské demokratické republiky,“ řekl kardinál Ambongo Besungu. Upřesnil, že pochod neměl žádný politický podtext, ale měl „ukázat celému světu, že jsme jeden lid sjednocený za národní věc, sjednocený za jednotu a suverenitu naší země, ale také za důstojnost našeho lidu“. Téměř tři desetiletí byla země svázána násilím a katolická církev věří, že násilí je vnuceno zvenčí, se spoluúčastí mezinárodního společenství.

V poselství, které přečetl otec Paul Mateta ze St. Mark Parish v Kinshase, biskupové obvinili Rwandu a do jisté míry i Ugandu z páchání násilí na Východě prostřednictvím teroristické organizace M23. „Chceme prostřednictvím našeho pochodu odsoudit některá podstatná fakta, která nás velmi znepokojují, zejména útočnou válku uvalenou na Demokratickou republiku Kongo ze strany Rwandy a Ugandy pod krytím teroristického hnutí zvaného M23,“ stojí ve zprávě ze strany biskupů. Rwandský prezident Paul Kagame toto obvinění vždy popíral. M23 je stálou součástí na východě země a byl obviněn z cílení na civilisty. Poslední masakr se zaměřil na 50 civilistů v Rutshuru, asi 60 mil od Gomy.

Současná krize vypukla v listopadu 2021. Ozbrojenci M23 obsadili několik vojenských stanovišť konžské armády a dobyli velké části území, zejména v provincii Severní Kivu, těsně na západ od ugandských a rwandských hranic. Ve stejnou dobu byly do provincie nasazeny ugandské jednotky, aby bojovaly proti spojeneckým demokratickým silám, ugandské povstalecké skupině, která také působí v Severním Kivu a Ituri.

Kongo obvinilo Rwandu a Ugandu ze sponzorování těchto povstaleckých hnutí a jejich použití jako úkrytu ke krádeži nerostů tak hojných ve východním Kongu. „Mezinárodní společenství projevuje pokrytecký a samolibý postoj, který hraničí se spoluvinou; odpovědnost mezinárodního společenství je jasně spojena s jeho samolibostí vůči nadnárodním společnostem a dravým zemím našeho přírodního bohatství, které usilují o balkanizaci naší země,“ uvedli biskupové ve svém dopise. Dopis rovněž odsuzoval mezinárodní organizace, jako je Organizace spojených národů a její mírové jednotky v Kongu, MONUSCO; Evropská unie; Středoafrické národy a další za to, že ve východním Kongu provádějí masakry. „Hrůzy války, které postihly naše krajany ve východní části naší země, nás zavazují vyslat jim při této příležitosti poselství soucitu a solidarity; oběti, které přinesli naši stateční vojáci FARDC na frontě, nás nutí je povzbudit, “ řekli biskupové. Ale zatímco sousedé Konga mohou jistě sdílet vinu, biskup Sébastien-Joseph Muyengo z Uviry řekl, že věří, že jeho národ potřebuje být „vzkříšen nebo znovuzrozen ze svého popela“. „Všechno, co se děje na východě naší země, je známkou nepřítomnosti státu,“ řekl Katolické zpravodajské službě. Obvinil politiky země, kteří ne vždy hrají fér tím, že zrazují zemi kvůli penězům a moci. „Vše, co chceme, je mír. Vše, co chceme, je v noci tvrdě spát a nebát se zvuku zbraně,“ řekl jeden z demonstrantů.

Papež František má naplánovanou návštěvu Konga na 31. ledna až 3. února. Poté, co odložil svou červencovou cestu kvůli omezené pohyblivosti. Původně měl navštívit východní Kongo a setkat se s oběťmi násilí, ale zůstane v Kinshase a setká se s oběťmi 1. února v rezidenci vatikánského velvyslance.

Zdroj: https://www.catholicregister.org/home/international/item/35030-congolese-catholics-take-to-the-streets-to-protest-increasing-violence

Foto: CNS photo/Justin Makangara, Reuters