Žena zatčena po modlení růžence v Madridu

1.12.2023

Dne 27. listopadu byla v Madridu zatčena žena za to, že se na ulicích modlila růženec. Stalo se tak poté, co vládní delegace zakázala veřejnou modlitbu růžence, která se během probíhajících protivládních protestů konala před sídlem Španělské socialistické strany (PSOE).

Od 3. listopadu se před sídlem PSOE na Ferraz Street v Madridu každou noc shromažďují tisíce lidí. Protestují proti vládě Pedra Sancheze a paktu o amnestii, který vyjednal s katalánskými separatistickými politiky, aby získal jejich podporu při investituře prezidenta vlády. Od poloviny listopadu je navíc každý večer organizována hromadná modlitba růžence. Desítky mladých lidí se shromáždily v 19:30 na schodech farnosti Neposkvrněného Srdce Panny Marie ve Ferrazu v Madridu.

Zpráva o nařízení zakázat modlitbu růžence madridskou vládní delegací přichází po více než dvou týdnech nepřetržitých modliteb každou noc. Odůvodnění zákazu odkazovalo na „porozumění, že není dostatek místa pro nouzový východ a že musí být dodrženy běžné podmínky [pro oznámení veřejné modlitby]“.

První noc, kdy policie zákaz prosadila, byla podle okdiaria (španělské noviny) zatčena žena po návratu do Ferrazu z modlitby růžence na jiném nedalekém místě. Tyto noviny dodatečně zveřejnily video z okamžiku, kdy policie odvedla zadrženou ženu do hlídkového vozu, které se rozšířilo i na Twitter (X).

Provinční soud v Madridu 1. prosince zamítl odvolání proti porušování práva shromažďovacího a policie zasáhla, aby zabránila lidem modlit se růženec.

Asociace španělského křesťanského právníka „Abogados Cristianos“ oznámila, že bude bezplatně bránit ty, kteří jsou zatčeni za modlitby. Kromě toho podali stížnost u Instrukčního soudu v Madridu na vládního delegáta Francisca Martína (PSOE) za prosazování tohoto zákazu jako údajného trestného činu zneužití pravomoci (článek 376 španělského trestního zákoníku) a domáhání se (čl. 404 španělského trestního zákoníku). Abogados Cristiano se domnívá, že vládní delegát nemá pravomoc omezovat základní právo, jako je právo na náboženskou svobodu.

Zdroj: https://www.intoleranceagainstchristians.eu/index.php?id=12&case=7079

Foto: Myriam Zilles on Unsplash