Loikawský biskup v Myanmaru donucen uprchnout kvůli ostřelování

29.11.2023

Biskup Celso Ba Shwe z Loikaw a někteří kněží byli nuceni odejít po několika pokusech vojenské junty převzít 27. listopadu areál katedrály Krista Krále.

V prohlášení prelát uvedl, že barmská armáda „mnohokrát záměrně vystřelila Pastorační centrum 120mm dělostřeleckými díly a střecha kaple Pastoračního centra byla zasažena a strop byl zničen dělostřeleckými granáty“.

Biskup a někteří z jeho kněží se v pondělí rozhodli opustit pastorační centrum, ale „těsně před jejich odjezdem přišlo 50 vojáků a obsadili [katedrálu], aby ji použili jako štít“.

Biskup a místní kněží se snažili přesvědčit vojenské generály o důležitosti náboženských míst a požádali je, aby místo ušetřili, ale útoky pokračovaly.

Diecéze Loikaw ve státě Kayah je nejmenší v Myanmaru s celkovým počtem obyvatel asi 300 000. Kayah State se rozkládá na ploše 4 500 čtverečních mil, většinou kopcovité a hornaté.

V důsledku eskalujících ozbrojených konfliktů v listopadu bylo více než 80 procent populace v městských i venkovských oblastech státu Kayah vnitřně vysídleno.

  1. listopadu přibližně 800 obyvatel města hledalo útočiště v areálu Krista Krále.

Celkový počet vysídlených osob podle diecéze přesáhl počet 1300.

Barmská junta použila řadu těžkých zbraní, včetně stíhaček, obrněných vozidel, balistických raketových systémů a mobilních obranných systémů.

Diecéze oznámila, že obyvatelé z městských i venkovských oblastí evakuují své domovy a rozcházejí se různými směry. Někteří hledali útočiště v severní části státu, zatímco jiní uprchli do míst, jako je Ye Phyu a Hsi-hseng ve státě Shan.

Mezi uprchlíky jsou starší a nemohoucí jedinci, ochrnutí, ženy a někteří mladí lidé, kteří do včerejška zůstali v pastoračním centru Loikaw. Celkem jde o 82 jednotlivců, včetně 10 kněží, 16 náboženských misionářů a několika zaměstnanců.

Zdroj: https://www.licas.news/2023/11/29/loikaw-bishop-in-myanmar-forced-to-flee-due-to-shelling/

Foto:  Ye Aung Thu / AFP