Podle náboženských vůdců je náboženská svoboda „napadána“ po celém světě

3.2.2023

Podle organizace Open Doors International, která sleduje svobodu náboženského vyznání, bylo v roce 2022 jen v Nigérii zabito 5014 křesťanů.

„Je fatální, že náboženská svoboda mnoha lidí na celém světě je stále častěji ohrožována,“ řekl republikán Michael McCaul na úvod summitu o mezinárodní náboženské svobodě (IRF), který se konal tento týden ve Washingtonu.

Na summitu se sešli vedoucí představitelé náboženství z celého světa – katolíci, muslimové, židé, hinduisté a další – aby se zabývali pokračujícím pronásledováním věřících lidí, které v mnoha zemích narůstá a má za následek smrt milionů lidí.

Republikánský kongresman z Texasu a katolík McCaul se odvolával na učení papeže Františka i svatého Jana Pavla II., kteří prosazují náboženskou svobodu jako „základní kámen“ lidských práv.

Někteří vedoucí představitelé summitu, včetně Naomi Kikolerové z Muzea památníku holocaustu, varovali, že pronásledování věřících lidí v některých zemích se již téměř rovná genocidě, a pokud nebudou přijata okamžitá opatření, může vést ke genocidě i v dalších zemích.

„Ze studia holocaustu víme, že genocida a související zločiny proti lidskosti, pronásledování, nikdy neprobíhají spontánně,“ řekla Kikolerová. „Existuje celá řada včasných varovných příznaků, a pokud se odhalí a odstraní jejich příčiny, mohlo by být možné zabránit katastrofálním ztrátám na životech.“

Kde dochází k pronásledování?

„Vlády po celém světě často porušují právo na praktikování vybraného náboženství,“ řekl při svém vystoupení na summitu republikán Jim McGovern, katolický demokrat z Massachusetts. „Ujgurové a Tibeťané ze strany Číny, muslimové a sikhové v Indii, koptští křesťané v Egyptě … šíitští muslimové v zemích ovládaných sunnity, katolíci v Nikaragui, židé ve Francii, mohl bych pokračovat dál a dál, ten seznam je příliš dlouhý.“

„Jako praktikující katolík vím, jak důležité a osobní je právo na svobodu vyznání,“ dodal McGovern.

Historie katolíků v Americe je sama o sobě poznamenána bojem za náboženskou svobodu, řekl Robert Destro, vedoucí pracovník Institutu pro náboženskou svobodu.
„Lidé zapomínají, že američtí katolíci patřili k vůdcům našeho národa v boji za náboženskou svobodu,“ řekl Destro agentuře CNA.

Destro upozornil, že i katolíci v USA se v minulosti museli potýkat s náboženským pronásledováním.

Jeden z příkladů: protikatolické nepokoje ve Filadelfii ve 40. letech 19. století. „Dělem rozstříleli zeď kostela a zapálili ho,“ řekl Destro. „Díky Bohu to dnes [v Americe] nevidíme, ale jsme svědky útoků na kostely. Takže historie se neopakuje, ale často se rýmuje.“

„Když otevřeně mluvíte o své víře,“ řekl Destro, „velmi často vás za to zabijí.“

Ačkoli katolíci v Americe nečelí rozsáhlému násilnému pronásledování, v jiných zemích, jako je Nikaragua, Čína a Nigérie, jsou katolíci zabíjeni, pronásledováni a zatýkáni po tisících.

Podle organizace Open Doors International, která sleduje náboženskou svobodu, bylo jen v Nigérii v roce 2022 zabito 5014 křesťanů.

Právě tento měsíc byl na své faře ozbrojenými bandity upálen nigerijský katolický kněz, otec Isaac Achi.

„Naším obrovským úkolem je svoboda duše a vzájemná úcta,“ řekl na summitu velvyslanec Sam Brownback. „Sešli jsme se zde a bojujeme za týrané a bité, dokonce zabíjené náboženské menšiny, které se i nyní choulí na tajných místech a z celého srdce touží uctívat Boha, jak věří, že by měly. Žádají příliš? Ne.“

zdroj:
https://www.licas.news/2023/02/03/religious-freedom-under-assault-across-the-world-say-faith-leaders/

Foto: Peter Pinedo/CNA