V Nigérii byl upálen katolický kněz, další křesťané v Kongu byli zabiti

Keňa, NAIROBI – 15. ledna byl na severu Nigérie upálen katolický kněz a na východě Konga bylo při výbuchu zabito 17 křesťanů.

V Nigérii byl ve svém sídle v Paikoro, místní vládní oblasti státu Niger, upálen otec Isaac Achi. Ozbrojení muži zapálili jeho dům po neúspěšném vloupání ve tři hodiny ráno. Další kněz, který se v domě nacházel, označný jako otec Collins, byl postřelen a zraněn, když se snažil utéct.

Domorodý kněz z této oblasti, vysvěcený v roce 1995, byl nedávno duchovním v katolickém kostele sv. Petra a Pavla v nigerijské diecézi Minna.
Vláda a církevní představitelé státu vraždu kněze odsoudili. Nigerijské křesťanské sdružení vyzvalo k urychlenému vyšetřování a zatčení vrahů.

„Dost bylo útoků a bezohledného zabíjení nevinných nigerijských občanů,“ uvedl v prohlášení pro média arcibiskup Bulus Dauwa Yohanna, předseda sdružení v Minně. Vyzval k uctění duše otce Achiho a všech ostatních, zabitých při násilnostech.

Sdružení uvedlo, že útočníci dorazili do oblasti v neděli, v časných ranních hodinách a předtím, než se obrátili na knězův dům, byla sporadicky slyšet střelba.

Motiv posledního útoku však nebyl bezprostředně jasný. Na převážně muslimském severu Nigérie se ozbrojení muži – v zemi běžně označovaní jako „bandité“ – v nedávné minulosti zaměřili na kněze a pastory, ale v době, kdy se západoafrická země připravuje na volby 25. února, se podle zpráv množí únosy, za účelem získání výkupného.

Nebyl to první útok na otce Achiho, ten už v roce 2011 přežil útok severonigerijské militantní skupiny Boko Haram během vánoční bohoslužby. Při útoku tehdy zahynulo 44 farníků. Byl také postřelen při žehnání dítěti a přežil únos militanty.

V Demokratické republice Kongo je počet obětí útoku na kostel z 15. ledna odhadován na 17 osob, podle údajů poskytnutých mluvčím vlády DRK však některé zdroje uvádějí 10 mrtvých a 39 zraněných. Lidé zahynuli při výbuchu bomby během bohoslužby v letničním kostele ve městě Kasindi, na východě Konga, nedaleko hranic s Ugandou.

Lidé se do kostela shromáždili kvůli křtu.

„Několik z nás zemřelo na místě, dalším byly rozřezány nohy,“ řekl agentuře AFP dvaačtyřicetiletý diakon evangelického kostela v Kasindi, Esdras Kambale Mupanya. „Bůh mě zachránil a já jsem se svými členy sboru vyvázl ve zdraví. Dnešek nebyl dnem, kdy bych měl zemřít.“

Armáda útok spojila se Spojeneckými demokratickými silami, islámskou extremistickou skupinou původem z Ugandy, která působí ve střední Africe. V roce 2019 tato militantní skupina slíbila věrnost Islámskému státu, známému také jako Daeš.

Konžský prezident Felix Tshisekedi útok odsoudil s tím, že je tímto „ohavným zločinem“ zarmoucen.

Zdroj: https://www.catholicregister.org/home/international/item/35160-catholic-priest-burned-to-death-in-nigeria-other-christians-in-congo-killed

Foto: OSV News photo/Justin Makamgara, Reuters