Při nedávných útocích byly zabity stovky nigerijských křesťanů

22.6.2023

Podle zpráv Morning Star News (MSN) a CSW (Christian Solidarity Worldwide) zemřelo nejméně 300 křesťanů při několika útocích ve státě Plateau v období 15.-17. května, více než 100 při útocích ve státě Benue v květnu a červnu, jak uvedly MSN a Komise USA pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF), a 43 ve státě Nasarawa v polovině května, jak uvedla MSN.

Podle MSN a CSW byly desítky tisíc lidí vysídleny. Zničeny byly údajně celé vesnice, desítky církevních budov a tisíce domů. Obilí bylo rozkradeno.

MSN citovala křesťanské vůdce, kteří z útoků obviňují militantní fulanské pastevce.

„Nigérie je domovem mnoha ozbrojených aktérů, kteří páchají násilí s neblahými důsledky pro svobodu náboženského vyznání. V několika regionech země se útočníci násilně zaměřili na etnonáboženské menšiny i na modlitebny a náboženské obřady,“ uvedla USCIRF ve zprávě „Etnonacionalismus a náboženská svoboda v Nigérii“, která se zmiňuje o násilnostech v období od června 2022 do května 2023.

„V některých oblastech jsou mezi ozbrojenými aktéry etnonacionalistické milice, které se snaží vyrvat územní kontrolu z rukou vládní moci. Etnonacionalističtí bojovníci v Nigérii politizují náboženství a útočí na civilisty na základě etnonáboženské identity,“ napsal USCIRF. „Tito bojovníci se dopouštějí jedněch z nejhorších zvěrstev a porušování lidských práv ze všech aktérů v zemi. To platí zejména v severní a střední Nigérii, kde etnonacionalističtí bojovníci spojení s převážně muslimskou komunitou Fulani beztrestně napadají zranitelné křesťanské civilisty.“

Převážně křesťanská komunita Igbo v jihovýchodní Nigérii se však také stala terčem útoků muslimů, píše USCIRF ve své zprávě.

„V jihovýchodní Nigérii se navíc etnonacionalističtí bojovníci napojení na převážně křesťanskou komunitu Igbo v rámci své kampaně za odtržení občas zaměřují na muslimské civilisty,“ uvedl USCIRF. „V severní i jihovýchodní Nigérii se etnonacionalističtí bojovníci podíleli na útocích proti muslimským i křesťanským věřícím.“

Při posledních útocích na křesťanské komunity byli podle několika zpráv MSN zabiti nejméně čtyři pastoři.

Čtvrtého června zabili militantní Fulani Mangmwose Tangshaka Daniela z Nigerijské baptistické konvence ve vesnici Kantoma a Shadracka Ayubu z církve Assembly of God Nigeria ve vesnici Ntin Kombun, oba v Plateau, uvedla MSN a zprávu připsala Timothymu Dalukovi, předsedovi pobočky Křesťanského sdružení Nigérie (CAN) v místní samosprávné oblasti Mangu.

  1. května v Benue zabili ozbrojenci pastora Dominica Dajo z katolického kostela svatého Petra ve vesnici Hirnyam a jeho manželku, uvedla MSN. Dne 11. května v Nasarawě zabili Fulani při několikahodinovém útoku pastora Daniela Danbekiho z Evangelické církve, která vítězí nad všemi, ve vesnici Takalafiya, uvedla MSN, spolu s jeho ženou a 41 dalšími osobami.

Iri Kankhwende, vedoucí týmu CSW pro tisk a veřejné záležitosti, označila dlouhodobé násilí za „hluboce znepokojující“, ale „vůbec ne neobvyklé“ v regionu.

Zdroj:
https://www.christianitytoday.com/news/2023/june/nigeria-christians-killed-persecution-churches-destroyed.html

Foto: unsplash.com