Protestanti ve vietnamské Střední vysočině si stěžují na neustálé policejní pronásledování

Policie vniká do domu Y Nguyet Bkrong, aby zabránila náboženskému obřadu 30. října 2022. (Foto: RFA)

Stoupenci Evangelické církve Kristovy ve vietnamské provincii Dak Lak obvinili místní policii, že již téměř měsíc sleduje a narušuje jejich bohoslužby. 

Jejich tvrzení zazněla těsně před středečním dialogem o lidských právech ve vietnamském hlavním městě Hanoji. Jednou z otázek, které budou projednávány, je právo na náboženskou svobodu.

Y Nguyet Bkrong, jeden ze stoupenců největší vietnamské protestantské církve, uvedl, že v neděli kolem půl osmé ráno se u něj doma sešlo k modlitbě asi 20 věřících. Po deseti minutách dorazila policie v civilu a řekla jim, aby obřad ukončili. Nařídili také všem, kteří nebyli přihlášeni jako obyvatelé domu, aby odešli.

„Když jsem vykonával křesťanské náboženské obřady… přišlo 15 lidí z komunální a městské policie a z lidového výboru komuny Hoa Thang. Nedovolili nám vykonávat náboženské obřady,“ řekl stoupenec církve Y Coi.

„Řekli, že jakékoli [náboženství], které stát dosud neuznal, nebude povoleno praktikovat. Evangelická církev Kristova nemá právní subjektivitu, takže pokud budeme pokračovat, pravděpodobně přijmou tvrdší opatření.“

Obřady ve městě Buon Ma Thuot se také zastavily

K podobnému incidentu došlo téhož dne ráno v domovském kostele stoupence Evangelické církve Kristovy Y Lui Bya ve městě Buon Ma Thuot, hlavním městě provincie Dak Lak. Více než desítka policistů v civilu a uniformách vtrhla do domu a zabránila věřícím v provádění náboženských obřadů.

„Policie řekla, že stát naši sektu neuznává a nepovoluje,“ řekl. „Věřící se jich ptali, proč stát naši sektu neuznává, když existuje svoboda vyznání. Pak nám pohrozili, že dům, ve kterém jsme uctívali Boha, zbourají. Chtěli zbít mého zetě. Vyhrožovali nám a říkali, abychom podepsali prohlášení, ale my jsme to odmítli.“

Prohlášení a předvolání městské policie Buon Ma Thuot adresované Y Nguyet Bkrong. KREDIT: Y Nguyet Bkrong

Neustálý dohled

Y Nguyet Bkrong, Y Coi a Y Lui Bya uvedli, že byli minulý měsíc pod neustálým dohledem. Y Lui uvedl, že je od 13. října sledován policií.

„Nyní jsem stále pod dohledem. Stále mě sledují, kamkoli jdu. Když jdu na pole, také mě sledují.“ Y Coi řekl agentuře RFA, že od 13. do 17. října byl sledován a všude ho pronásledovala policie. Od 27. do 29. října podle něj policie před jeho domem zřídila noční sledovací zařízení:

„Komunistická vláda Vietnamu provádí přísný dohled. Nevím, proč mě hlídali a nikam mě nepouštěli. Mám fotografie jako důkaz, že mě provinční a městská policie monitorovaly,“ řekl.

Protestanti ve Středohoří obviněni z pokusu o založení vlastního státu

Vietnamská vláda opakovaně obviňuje protestantskou církev ve Střední vysočině, že je reakční organizací, která využívá náboženství k tomu, aby se postavila proti státu.

V lednu se na webových stránkách Lidových policejních novin objevil článek, který je obviňoval ze shromažďování hodnostářů a věřících etnických menšin v Centrální vysočině a také v USA, aby „shromáždili sílu, bojovali za náboženskou svobodu, demokracii a lidská práva. Přistoupit k založení vlastního náboženství a státu etnických menšin ve Střední vysočině“.

Všichni návštěvníci kostela, s nimiž RFA hovořila, obvinění popřeli. „Moje náboženské aktivity doma nemají za cíl jim jakkoli odporovat nebo je svrhnout,“ řekl Y Nguyet Bkrong.

„Tady jde jen o náboženskou víru, o uctívání bez dohledu vlády, o svobodu uctívat Boha.“

Y Coi si v důsledku své náboženské činnosti byl osm let uvězněn za „vedení protistátní propagandy“. Uvedl, že od propuštění z vězení je neustále obtěžován a jeho rodina nemůže stabilně podnikat.

„Znovu a znovu mě předvolávají a vyhrožují mi,“ řekl. „Říkají, že jsme proti vládě lidu, proti straně a státu. Ale skutečnost je taková, že nejsme proti státu. Chci obnovit církev, církev by měla být oddělená a nezávislá,“ dodal.

Zdroj: https://www.licas.news/2022/11/03/land-rights-dispute-threatens-catholic-parish-in-vietnamese-village/