ŘIDIČ TAXI DOSTAL POKUTU ZA ZOBRAZENÍ BIBLICKÉHO VERŠE

20.2.2024

Taxikář z německého Essenu dostal pokutu za to, že na zadním okně svého vozu nalepil malou samolepku s biblickým veršem. Městské úřady tvrdí, že biblický verš představuje „náboženskou reklamu“, která je na taxících, jež jsou považovány za součást veřejné dopravy, nezákonná.


Jalil Mashali, taxikář, který žije v Německu již 22 let poté, co opustil svou rodnou zemi Írán a později se kvůli osobní zkušenosti obrátil ke křesťanství, vystavil malou samolepku s biblickým veršem, na níž stálo: „Ježíš – já jsem cesta. Pravda. A život“ na zadním okně svého taxíku. V říjnu 2023 obdržel dopis od silničního úřadu, v němž mu bylo sděleno, že vystavuje nelegální „náboženskou reklamu“, a bylo mu vyhrožováno pokutou až 1 000 eur, pokud nebude úřadům vyhovovat a samolepku neodstraní.


Poté, co pan Mashali odmítl verš z Bible odstranit, obdržel 20. února skutečnou pokutu ve výši 88,50 eur a nyní oznámil, že pokutu napadne. Tvrdí, že nálepka nepředstavuje reklamu vzhledem k obsahu, malému rozměru a umístění (na zadní části vozu, zatímco reklama na taxících je obvykle na bočních dveřích).


Podle organizace ADF International, která se případem zabývá, se pan Mashali vyjádřil takto: „Ježíš je to nejlepší, co bych mohl komukoli doporučit, protože mi změnil život. Proto mám na svém autě nálepku, kterou může vidět každý, kdo má zájem. Nechci dělat problémy, ale nic špatného jsem neudělal. Jsem vděčný za tuto zemi, kde by každý měl mít možnost svobodně sdílet svou víru. Doufám, že v tom budu moci pokračovat, když se proti nespravedlivé pokutě odvolám.“ Pan Mashali dále novinářům řekl, že v Německu je chráněna svoboda projevu, na rozdíl od jeho domovského Íránu, kde by byl za sdílení své víry uvězněn nebo dokonce zabit.


Zatímco německá judikatura zatím potvrdila, že nařízení zakazující „náboženskou reklamu“ na taxících je v souladu s ústavou, klasifikaci pouhého biblického verše jako reklamy považují organizace, zabývající se náboženskou svobodou a církve, za problematické porušení lidských práv.

Zdroj: https://www.intoleranceagainstchristians.eu/index.php?id=12&case=7442

Foto: ADF International