Texaský generální prokurátor chce uzavřít katolické útulky pro migranty

21.2.2024

Texaský generální prokurátor Ken Paxton zažaloval dobrovolníky provozovanou síť katolických útulků pro migranty se sídlem v texaském El Pasu, s cílem zrušit registraci této organizace jako neziskové. Žaloba přišla poté, co Annunciation House odložil předání dokumentů o svých klientech generálnímu prokurátorovi. Paxtonova kancelář uvedla, že si vyžádala záznamy Annunciation House kvůli „potenciální snaze organizace usnadnit nelegální přistěhovalectví“.

„Úřad generálního prokurátora (Office of the Attorney General, OAG) prověřil významné informace z veřejných záznamů, které silně naznačují, že Annunciation House se podílí na porušování právních předpisů, jako je usnadňování nelegálního vstupu do Spojených států, ukrývání cizinců, pašování lidí a provozování úkrytů,“ napsal úřad v úterý (20. února) v tiskové zprávě.

Pokud republikán Paxton uspěje, mohl by být dům Annunciation House, který byl založen v roce 1976, donucen přestat poskytovat přístřeší migrantům přicházejícím do Texasu. Žaloba „usiluje o zrušení oprávnění Annunciation House podnikat v Texasu a žádá soud, aby jmenoval správce k likvidaci jejich majetku,“ napsal Paxtonův úřad.

Annunciation House na svých internetových stránkách uvádí, že přijal více než 500 000 migrantů prchajících před eskadrami smrti, občanskými válkami, porušováním lidských práv a chudobou. „Nezákonný, nemorální a protivící postoj generálního prokurátora k uzavření Annunciation House je neopodstatněný,“ uvedl Annunciation House ve svém vlastním tiskovém prohlášení. Paxtonův úřad „prohlásil, že považuje za zločin, když katolická organizace poskytuje útočiště uprchlíkům,“ uvedla organizace.

Podle informací deníku Texas Tribune generální prokurátor v administrativním předvolání, zaslaném organizaci Annunciation House, požadoval předání záznamů od ledna 2022, které obsahovaly identifikační údaje o klientech Annunciation House, doporučení neziskové organizace na právní služby a jejich žádosti o federální financování organizací, které se zabývají hladem a bezdomovectvím.

Annunciation House uvedl, že generální prokurátor sdělil neziskové organizaci 7. února, že má na předání záznamů jeden den. Poté, co stát odmítl Annunciation House prodloužit lhůtu, organizace reagovala žádostí, aby okresní soud USA rozhodl o tom, jaké dokumenty je povinna předat, a aby obdržela soudní příkaz, který by jí poskytl více času na splnění Paxtonových požadavků. Paxtonova kancelář ve svém prohlášení označila pokus o uzavření Annunciation House za „důsledek“ právních kroků a průtahů této organizace.

Zdá se, že Paxtonovy právní kroky jsou součástí širšího republikánského úsilí zaměřeného na katolické neziskové organizace sloužící migrantům na hranicích v rámci snahy učinit z imigrace klíčové téma volební kampaně v roce 2024. V prosinci 2022 zaslali čtyři republikáni ze Sněmovny reprezentantů, včetně dvou z Texasu, dopis Catholic Charities USA, síti diecézních charitativních organizací, v němž ji obvinili, že „podporuje“ nelegální přistěhovalectví a porušuje federální zákon tím, že migrantům poskytuje nezbytné potřeby. Tentýž měsíc vyzval texaský guvernér Greg Abbott, katolík, Paxtona, aby vyšetřil neziskové organizace v El Pasu, protože „možná pomáhaly při nelegálním překračování hranic v blízkosti El Pasa“.

Od té doby Texas vystupňoval své protiimigrantské akce. V lednu se jeho Národní garda dostala do střetu s federálními agenty v texaském Eagle Passu poté, co příslušníci gardy a státní policisté zablokovali agentům přístup k hranicím USA. Tentýž měsíc Nejvyšší soud USA nařídil Texasu, aby odstranil ostnatý drát z podél řeky, který byl vztyčen s cílem zabránit migrantům v přechodu.

Paxton se často účastní právních akcí prostřednictvím Asociace republikánských generálních prokurátorů, skupiny, která obdržela milionové dary od fondu Concord Fund, který je spojen s konzervativním katolickým právním aktivistou Leonardem Leem.

Zdroj: https://religionnews.com/2024/02/21/texas-attorney-general-moves-to-shut-down-catholic-migrant-shelters/

Foto: benjamin lehman on Unsplash