Soud proti podezřelému z vraždy kněze bude pokračovat

5.1.2024

Soudce z Nebrasky ve středu souhlasil s tím, že skutečnost, že podezřelý, Kierre Williams, byl minulý měsíc nalezen, jak leží na těžce zraněném knězi, pokrytém krvavými skvrnami ve svém domě, naznačuje, že za to byl zodpovědný .

Soudce okresu Washington, Edward Matney, rozhodl, že v případu vraždy kněze je dostatečný posun vpřed, aby soud mohl pokračovat. Nadále bude podezřelý mimo vazbu, dokud se začátkem příštího měsíce státní zástupce neobrátí na soud, aby podal žalobu za vraždu a obvinění z držení zbraně. Jeho obhájce se odmítl o případu bavit.

Prokurátoři uvedli, že mezi Williamsem a reverendem Stephenem Gutgsellem, který byl smrtelně pobodán 10. prosince na faře katolického kostela sv. Jana Křtitele v maličkém Fort Calhoun, neexistuje žádné spojení. Jednopodlažní dům byl ve středu téměř měsíc po útoku stále zabalen do pásky z místa činu.

Knězova smrt přišla pouhé čtyři měsíce po dalším, zdánlivě náhodném incidentu vraždy, ve městě s 1100 obyvateli, které je osm mil severně od Omahy, a otřásla důvěrou obyvatel v jejich bezpečnost.

Hlavní zástupce státního zástupce okresu Washington Erik Petersen zrekapituloval klíčové důkazy proti Williamsovi Wednesday, které minulý měsíc nastínil v soudních dokumentech. Zástupce šerifa Brady Tucker promluvil o tom, co viděl, několik minut poté, co kněz v neděli ráno nahlásil na faře vetřelce, a detektiv vylíčil, co se ukázalo v počátcích vyšetřování.

Tucker vypověděl, že našel Williamse ležet napříč na Gutgsellovi, jehož tvář byla pokryta krví. Williams splnil příkaz, aby ukázal ruce a slezl z kněze, a byl rychle vzat do vazby. Ačkoli Williams neměl zbraň, když byl zatčen, vyšetřovatelé později našli zlomený nůž s vroubkovanou čepelí, ležící uprostřed krvavé skvrny na podlaze Gutgsellovy ložnice. Když byl Williams vyslýchán ve vězení několik hodin poté, co 65letý kněz zemřel v nemocnici v Omaze, přinesl důkazy o útoku. Pitva potvrdila, že zemřel na mnohočetná bodná poranění. „Měl na sobě lyžařské kalhoty, kabát, tenisky a nějaké zimní vybavení,“ řekl detektiv Greg Corns. „Na kalhotách, botách a košili byla krev.“ Na spodku jeho bot je krev a trochu krve stříklo i na svršek bot.“

Žalobci se zatím nerozhodli, zda v tomto případě uplatňovat trest smrti. Williams má rozsáhlou kriminální minulost s několika odsouzeními za těžký zločin v jiných státech. Ale v době vraždy pracoval v továrně na balení masa v Sioux City v Iowě. Není jasné, co ho přivedlo do Fort Calhoun.

Arcidiecéze Omaha uvedla, že kostel, kde Gutgsell sloužil ve Fort Calhoun, bude nyní muset sdílet kněze se dvěma dalšími kostely v nedalekých malých městech Blair a Tekamah. Každodenní mše se tak bude během týdne střídat mezi třemi kostely.

Mluvčí arcidiecéze Riley Johnson řekl, že je ještě příliš brzy na to, abychom určili, co se stane s farou sv. Jana Křtitele, jakmile tam úřady dokončí vyšetřování. Kněz přidělený do tří malých kostelů sídlí v Blair.

Gutgsellův bratr minulý víkend ve zprávě v církevním bulletinu poděkoval sboru ve Fort Calhoun za to, že se minulý měsíc připojil k téměř 1000 dalších truchlících na pohřbu kněze. Dále řekl, že on a jeho sourozenci budou ve svých modlitbách pamatovat na kostel sv. Jana Křtitele.

Farníci tří malých kostelů se v následujících měsících rozhodnou, jak uctí Gutgsellovu památku, řekl Johnson.

Zdroj: https://religionnews.com/2024/01/05/nebraska-judge-allows-murder-case-to-proceed-against-suspect-in-killing-of-small-town-priest/

Foto: Romain Dancre on Unsplash