Čínské úřady znovu zatkli 61letého katolického biskupa

5.1.2024

Biskup Peter Shao Zhumin z Wenzhou byl 2. ledna znovu zatčen čínskými bezpečnostními silami ve východní provincii Zhejiang, podle zprávy AsiaNews.

Biskup Shao, který není oficiálně uznáván čínskou vládou, čelil rutinnímu zatýkání ze strany místních úřadů, které se mu snažily zabránit ve vykonávání jeho služby v místní živé katolické komunitě. Nedávné zatčení zvýšilo obavy mezi věřícími, kteří si nejsou jisti délkou a místem jeho zadržení. Zdroje naznačují, že biskup Shao byl vzat do vazby 2. ledna a dostal příkaz připravit se na všechna období, což naznačuje potenciálně prodlouženou vazbu.

Prelát, vysvěcený na biskupa koadjutora s papežským mandátem v roce 2011, vystřídal v roce 2016 biskupa Vincenta Zhu Wei-Fanga, ale důsledně se odmítal připojit k oficiálním orgánům uvaleným čínskou vládou na katolickou komunitu. Otec Ma Xianshi, člen Čínské katolické vlastenecké asociace, byl vládou pověřen dohledem nad diecézí.

Časté zadržování biskupa Shaa během slavností má za cíl zabránit mu vést veřejné oslavy ve městě, které se kvůli četným kostelům často nazývá „Jeruzalém východu“. Letošní události nabraly jiný směr, protože biskup Shao byl krátce zadržen několik dní před Vánocemi a propuštěn o dva dny později. Navzdory tomu, že byl 24. a 25. prosince odvezen do okresu Taishun, aby mu zabránili slavit vánoční mši, uvedl, že prožil jedny z nejklidnějších Vánoc v nedávné paměti. Nedávné zatčení následovalo po dopise z 31. prosince, ve kterém biskup Shao vyjádřil své obavy otci Ma ohledně rozhodnutí ovlivňujících diecézi, která jsou přijímána bez jeho autority. Dopis, který biskup zveřejnil, nastínil záležitosti, jako jsou změny farnosti, přeložení kněží a snížení úrovně diecéze Lishui bez řádného povolení.

Zdá se, že zatčení biskupa Shaa je důsledkem tohoto dopisu a vyvolalo silnou reakci „oficiálních“ církevních orgánů ve Wenzhou, údajně za prelátovým zadržením. „Nyní se za něj věřící modlí a žádají Pána, aby ho co nejdříve přivedl zpět do jeho komunity,“ řekl zdroj AsiaNews.

Zdroj: https://www.licas.news/2024/01/05/chinese-authorities-re-arrest-61-year-old-catholic-bishop/

Foto:  AsiaNews