TELEVIZNÍ KANÁL ZAKAZUJE MODERÁTORCE ZPRÁV NOSIT PŘÍVĚSEK S KŘÍŽKEM

24.3.2023, Švýcarsko

Švýcarský televizní vysílatel SRF zakázal moderátorce Wasiliki Goutziomitrosové nosit během pořadu náhrdelník s křížkem. Paní Goutziomitrosová je moderátorkou zpravodajského pořadu „10 vor 10“ a byla viděna, jak nosí malý přívěsek s křížkem. SRF nyní rozhodla, že tím porušila novinářské zásady. Ve Švýcarsku to vyvolalo velkou diskusi o náboženské svobodě.

SRF na otázky odpověděla, že: „Viditelné náboženské symboly nejsou určeny moderátorům zpravodajských pořadů v SRF.“ A dodala: „Informační pořady jsou věcné a analytické. Pracovníci SRF si udržují odstup od všech ideologií a zájmových skupin“.

SRF se rovněž vyjádřil: „Nepovažujeme to za vhodné, a proto od toho upouštíme.“

Podle nereprezentativního průzkumu portálu Nau.ch si 82 % respondentů myslí, že by Goutziomitrosová měla mít možnost nosit přívěsek s křížem.

Rovněž právník Ueli Vogel-Etienne řekl pro „20 Minuten“, že: „Je to pravda: „Neexistuje žádný zákon, který by zakazoval nošení náboženských symbolů na pracovišti“.

Televizní moderátorka také reagovala na otázky týkající se náhrdelníku, na které odpověděla: „Náhrdelník je rodinné dědictví, které jsem dostala darem asi před deseti lety.“ – Pro ni neměl ani náboženský (nebo politický) význam.

Zdroj: https://www.intoleranceagainstchristians.eu/index.php?id=12&case=6794

Foto Kath.ch