ÚTOK NA DVA KOSTELY V ALGECIRAS SI VYŽÁDAL JEDNOHO MRTVÉHO A NEJMÉNĚ ČTYŘI ZRANĚNÉ – TERORISTA KŘIČEL „SMRT KŘESŤANŮM“.

Země: Španělsko
Datum incidentu: 25. ledna 2023

Dne 25. ledna ve večerních hodinách došlo ve španělském Algecirasu k džihádistickému teroristickému útoku, jehož cílem byly dva katolické kostely. Jako jediný pachatel útoku, který byl proveden mačetou, byl označen a zadržen pětadvacetiletý Maročan Y. K. Byl zabit kostelník a nejméně čtyři osoby zraněny, včetně kněze, který se nachází ve vážném stavu. Několik svědků uvádí, že útok byl proveden za pokřiku „Alláh je veliký“ a „smrt křesťanům“.

Podle zpráv terorista nejprve zaútočil na kostel San Isidro, kde se nejprve snažil donutit tamní laiky, aby konvertovali k islámu, a poté těžce zranil kněze, kterého zasáhl mačetou do krku. Podle svědků, citovaných tiskovými agenturami, útočník vykřikoval různá islamistická a protikřesťanská hesla a na sobě měl černou dželábu, což si někteří vykládají jako přání „nezabít se“ (sebevražední atentátníci obvykle nosí bílou barvu).

Po prvním útoku se pachatel zaměřil na kostel La Palma, vzdálený 200 metrů od prvního incidentu, kde byla zrovna sloužena mše svatá. Když vstoupil dovnitř, začal mačetou ničit různé náboženské předměty a vylezl i na oltář. Teroristovi se poté postavil kostelník Diego Valencia, který se ho snažil zastavit. Pachatel ho nejprve bodl do břicha a poté, co kostelník utekl do vnější části kostela, ho bodal do hlavy, dokud nebyl mrtvý.

Tři kolemjdoucí, kteří se pokusili útok zastavit, byli zraněni různými řeznými ranami. Útočník se poté pokusil vtrhnout do třetího katolického chrámu, ale ten byl zavřený, a tak se pokusil někde schovat, ale než se mu to podařilo, byl zadržen místní policií. Zadržený byl poté předán Policía Nacional (španělské národní policii), která převzala vyšetřování.

Ačkoli Y.K. neměl ve Španělsku záznam v trestním rejstříku, čekal na vyhoštění do své země, protože se ve Španělsku nacházel nezákonně. La Razón uvádí, že v Algecirasu žije komunita 12 000 Maročanů, z nichž je pouze 6 000 registrovaných.

Útok odsoudily politické i náboženské osobnosti na místní, regionální i celostátní úrovni. Pokud jde o dopad tohoto případu na komunitu, někteří svědci vyjádřili, jakou hrůzu během útoku prožívali a jak drahý byl pro komunitu zesnulý kostelník. Farář z La Palmy, kde byl Diego kostelníkem, jeho vraždu oplakával slovy: „Místo toho, abych zemřel já, zemřel on,“ uvádí El Independiente.
Terorista zůstává ve vazbě a probíhá vyšetřování. Byt, ve kterém žil jako squatter, byl již prohledán.

Slova svědků

První obětí této noci byl marocký mladík, který pachateli zkřížil cestu na ulici: „Myslím, že jsem byl jeho první obětí. On je Maročan a já také, nevím, co má za problém,“ vyprávěl A. L. deníku El Pais. Útočník na A. L. také křičel, že „pracuje pro majíu“, což je výraz, kterým se v Maroku říká, když někdo odporuje náboženství, které vyznává.

Jeden z členů farnosti San Isidro (první kostel, na který zaútočil) vzpomíná: „Vzal [knihu] evangelia a začal říkat, že není dobrá, tak ho odpovědná osoba požádala o ohleduplnost a o odchod“.

Obyvatel čtvrti San Isidro Raúl Ocaña popsal listu El Pais také některé další podrobnosti: „Sousedé o něm věděli, že se nastěhoval do bytu, i když jsme ho nikdo osobně neznali.“ Ocaña dorazil na místo útoku, když byl kněz ošetřován: „První pomoc mu poskytla zdravotní sestra a civilní strážce, kteří jsou z bratrstva. Snažili se ránu ucpat, protože byla opravdu velká,“ vysvětlil.

Juan José Marina je farářem kostela v La Palmě (druhý cílový kostel). Pro novinky uvedl: „Kostelník se ho snažil zastavit, první útok nožem se odehrál uvnitř kostela. Nebohý muž pak vyšel na ulici s prosbou o pomoc a tam ho útočník napadl znovu, na náměstí“.

Zdroj: https://www.intoleranceagainstchristians.eu/index.php?id=12&case=6650

Ilustrační foto, unsplash.com