Ochránci práv a církevní pracovníci na Filipínách jsou nadále ohrožováni na životě

13.1.2023

Katolický misionářský kněz uvedl, že ochránci lidských práv na Filipínách, včetně církevních pracovníků, jsou stále ohrožováni na životě.

„Víme, že když začneme mluvit o spravedlnosti, rovnoprávnosti, svobodě a rovnosti, vždycky vás zaškatulkují a označí za komunistu nebo teroristu,“ řekl karmelitánský kněz Christian Buenafe, předseda pracovní skupiny zadržených na Filipínách.

Odsoudil, jak jsou pracovníci v oblasti lidských práv a církve, označováni za „teroristy“, zatímco „mají ten nejkřesťanštější úmysl pomáhat našim bratrům a sestrám, kteří to nejvíce potřebují“.

V rozhovoru pro Radio Veritas 846 kněz řekl, že hrozby a výzvy jim nezabrání v plnění jejich poslání „sloužit lidem a stát se nástroji milosrdenství a soucitu Pána“.

„Nebojme se, i když budeme ocejchováni nebo označeni red-taggy,“ řekl otec Buenafe a dodal, že výzva evangelia je velmi jasná, tedy: „Budete pronásledováni pro mé jméno, budete uvězněni, budete zabiti, ale buďte si jisti, že já jsem vždy s vámi.“
Zpráva organizace Human Rights Watch (dále HRW) vydaná 12. ledna, upozorňuje na přetrvávající „red-tagging“ aktivistů a pokračující útoky na pracovníky médií na Filipínách.

Zpráva organizace HRW o světovém vývoji v roce 2023 uvádí, že vládní a vojenští představitelé nadále obviňují skupiny občanské společnosti z toho, že podporují povstalce z komunistické Nové lidové armády.

Dále zpráva uvádí, že armáda, policie a další národní bezpečnostní složky „aktivně využívaly sociální média k výhružkám red-taggingu“.

HRW citovala vládní Národní pracovní skupinu pro ukončení místních komunistických ozbrojených konfliktů, která obvinila řadu politických aktivistů z členství v komunistické straně, včetně bývalé viceprezidentky Leni Robredo.

Tato pracovní skupina rovněž označila red-taggy novináře, vydavatele knih a mezinárodní nevládní skupiny, včetně Oxfamu.

Zpráva uvádí, že vedoucí představitelé a právníci rolnických organizací a lidskoprávních skupin, kteří byli ozančeni „red-taggy“, byli fyzicky napadeni bezpečnostními složkami, někteří byli dokonce zabiti.

V červnu Clarita Carlosová, nová předsedkyně Národní bezpečnostní rady, veřejně prohlásila, že není příznivcem reg-taggingu. Navzdory jejímu prohlášení však tato praxe pokračovala, uvádí zpráva HRW.

zdroj:
https://www.licas.news/2023/01/13/philippine-priest-says-rights-defenders-church-workers-continue-to-face-threats-to-life/

Foto:  Jimmy A Domingo