Křesťané nesměli v Indonésii pořádat vánoční bohoslužby


13.1.2023


Skupina International Christian Concern (ICC) tento týden oznámila, že skupině křesťanů v Indonésii bylo zakázáno slavit Vánoce.
Zpráva uvádí, že regent distriktu Lebak, který se nachází jižně od Jakarty, zakázal křesťanům shromažďovat se v místním obchodě na vánočních bohoslužbách.
Politička Iti Octavia Jayabaya, která je ve funkci regenta v Lebaku od roku 2014, nařídila, že obchod nesmí být používán jako místo pro bohoslužby, protože tak nebyl oficiálně ustanoven vládou.
Podle zprávy ICC byl příkaz vydán s cílem uklidnit okolní, většinovou muslimskou, komunitu. Křesťanům bylo údajně řečeno, aby vánoční bohoslužby sloužili v oficiálně uznaném kostele v sousedním okrese Rangkasbitung, který je vzdálen 20 km.
ICC dříve informovala o případech, kdy křesťanské kostely nemohly od indonéských úřadů získat stavební povolení. V březnu 2019 úřady zamítly povolení ke stavbě kostela ve stejné oblasti jako je již zmiňovaný obchod.
Institut pro demokracii a mír (SETARA), nevládní organizace pro lidská práva, se sídlem v Indonésii, vydal k jednání regenta prohlášení, v němž uvádí, že rozhodnutí zakázat křesťanům konat bohoslužby v obchodě, poukazuje na pohrdání menšinovými skupinami.

zdroj:
https://www.licas.news/2023/01/13/christians-barred-from-holding-christmas-service-in-indonesia-rights-group-claims/

Foto Adek Berry / AFP