Vojáci myanmarské junty vypálili 129 let starý katolický kostel

18.1.2023

Vojáci myanmarské vojenské junty v neděli 15. ledna vypálili 129 let starý katolický kostel v regionu Sagaing.

Podle zprávy Rádia Svobodná Asie (RFA) více než 150 vojáků den předtím vstoupilo do vesnice Chan Thar v obci Ye-U a utábořilo se v areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie.

V neděli pak vojáci vypálili kostel a přilehlé budovy, které sloužily jako kláštery kněží a jeptišek, dodává zpráva.

Od května loňského roku to bylo již počtvrté, co vojáci junty vstoupili do vesnice a vypálili ji.

„Nejprve začali zapalovat nábytek a sloupy uvnitř budovy. Zůstala jen vnější cihlová konstrukce. Střecha a zvony byly zničeny,“ citovala zpráva RFA jednoho z obyvatel, který si nepřál být jmenován.

„Byla tam budova pro sestry, protože to byl křesťanský kostel. Tato budova byla také zcela zničena,“ dodal zdroj.

Jiný obyvatel řekl, že junta by neměla dovolit svým vojákům tábořit v církevních budovách.

„Jsou to místa, která jsou pro náboženství nejposvátnější. Příští rok by kostel oslavil 130 let,“ řekl obyvatel. „Tohle by se s církevními budovami nemělo dít.“

Obyvatelé uvedli, že za posledním útokem stojí prapor z obce Mawlaik v regionu Sagaing a další z obce Hmawbi v regionu Yangon.

Telefonáty RFA mluvčímu junty a ministru sociálních věcí regionu, Sagaing Aye Hlaingovi, zůstaly ale bez odpovědi.

Náměstek ministra informací junty, generálmajor Zaw Min Tun, dříve tvrdil, že armáda civilní budovy nevypaluje, a obviňoval protijuntovní Lidové obranné síly.

Myint Htwe, bývalý regionální zákonodárce za Národní ligu pro demokracii, která vedla vládu, svrženou při puči v únoru 2021, řekl RFA, že ničení náboženských budov je válečný zločin.

„Akceptuji boj na život a na smrt v bitvě, protože to je válka. Chápeme také, že je v povaze armády odříznout hlavní zásobovací trasy. Ale ničení náboženských budov nemá v civilizovaných a humánních armádách různých zemí světa místo,“ řekl.

V listopadu loňského roku zahynuli tři místní obyvatelé, když vojáci zaútočili na vesnici Mon Hla ve městě Khin-U a zapálili domy.

Po útoku řekl kardinál Charles Maung Bo, arcibiskup z Rangúnu, barmské RFA, že ho nájezd na jeho rodnou vesnici hluboce zarmoutil.

Zdroj:
https://www.licas.news/2023/01/18/myanmars-junta-soldiers-burn-129-year-old-catholic-church/

Ilustrační foto, unsplash.com