50 zemí, ve kterých je nejtěžší být křesťanem v roce 2023
Podle nejnovější zprávy o pronásledování křesťanů jsou Nigérie a subsaharská Afrika epicentrem džihádistického násilí, zatímco Čína vede úsilí o nové vymezení náboženských práv.
V loňském roce bylo pro svou víru zabito více než 5 600 křesťanů. Více než 2 100 kostelů bylo napadeno nebo uzavřeno.
Více než 124 000 křesťanů bylo kvůli své víře násilně vyhnáno ze svých domovů a téměř 15 000 se stalo uprchlíky.
Subsaharská Afrika – epicentrum světového křesťanství – je nyní také epicentrem násilí vůči křesťanům, protože islámský extremismus se rozšířil daleko za hranice Nigérie
Podle nejnovějšího každoročního žebříčku World Watch List (WWL) pro rok 2023, který vydává organizace Open Doors, je Severní Korea opět na prvním místě mezi 50 zeměmi, kde je nejnebezpečnější a nejtěžší být křesťanem.
Znepokojivé počty mučednictví a útoků na kostely jsou ve skutečnosti nižší, než v loňské zprávě. Organizace Open Doors však zdůrazňuje, že se jedná o „naprosto minimální hodnoty“, a rychle upozorňuje, že pokles počtu údajů nesvědčí o skutečném zlepšení náboženské svobody.
Například snížení počtu zavřených kostelů bylo z velké části způsobeno tím, že čínské úřady v předchozích dvou letech zavřely téměř 7 000 kostelů. Propad Afghánistánu z loňského prvního místa na letošní deváté není rozhodně důvodem k oslavám, protože je způsoben tím, že většina afghánských křesťanů se po převzetí moci Talibanem hluboce skrývala nebo uprchla do zahraničí.
Celkově, stejně jako loni, žije 360 milionů křesťanů v zemích s vysokou mírou pronásledování nebo diskriminace. To je každý sedmý křesťan na světě, z toho každý pátý věřící v Africe, dva z pěti v Asii a každý patnáctý v Latinské Americe.
Teprve potřetí za tři desetiletí sledování dosáhlo všech 50 zemí v matici více než 80 otázek organizace Open Doors dostatečně vysokého skóre, aby byla zaznamenána „velmi vysoká“ úroveň pronásledování. Stejně tak dalších 5 zemí, které se ocitly těsně za hranicí.
Islámský extremismus nadále způsobuje nejvíce pronásledování (31 zemí), zejména v subsaharské Africe, kde se Open Doors obává, že Nigérie brzy rozpoutá rozsáhlou humanitární katastrofu celého kontinentu. Výzkumníci také upozornili na to, že Čína zvýšila digitální omezení a dohled a vytváří síť zemí, které se snaží redefinovat lidská práva – odklonem od univerzálních standardů a náboženských svobod. A na seznam se dostala i čtvrtá latinskoamerická země, Nikaragua, protože autoritářské vlády stále častěji považují křesťany za hlasy opozice.
Účelem každoročních žebříčků WWL, které zaznamenávají, jak Severní Korea konkuruje stále většímu pronásledování, je povzbuzovat k modlitbám a zároveň ukázat pronásledovaným věřícím, že nejsou opomíjeni.
Verze pro rok 2023 sleduje období od 1. října 2021 do 30. září 2022 a je sestavena na základě hlášení řadových pracovníků Open Doors z více než 4 000 zemí.
Kde je nejtěžší následovat Ježíše:
- Severní Korea
- Somálsko
- Jemen
- Eritrea
- Libye
- Nigérie
- Pákistán
- Írán
- Afghánistán
- Súdán
- Indie
Kde křesťané čelí největšímu násilí:
- Nigérie
- Pákistán
- Kamerun
- Indie
- Burkina Faso
- Středoafrická republika
- Mosambik
- Demokratická republika Kongo
- Tanzanie
- Myanmar
- Kolumbie
- Niger
Kde bylo nejvíce umučených křesťanů:
- Nigérie: 5,014
- Jméno nezveřejněno: 100*
- Mosambik: 100*
- Demokratická republika Kongo: 100*
- Středoafrická republika: 61
- Myanmar: 42
- Kolumbie: 21
- Indie: 21 – 21: 17
- Mexiko: 14
- Honduras: 14
- Pákistán: 12
* odhad
Kde byly nejčastěji napadány nebo zavírány kostely:
- Čína: 1 000*
- Nigérie: 1 000: 100*
- Myanmar: 100*
- Mosambik: 100*
- Demokratická republika Kongo: 100*
- Rwanda: 100*
- Angola: 100*
- Indie: 67
- Mexiko: 42
- Kolumbie: 37
- Nikaragua: 31
* odhad
Zdroj:
https://www.christianitytoday.com/news/2023/january/christian-persecution-2023-countries-open-doors-watch-list.html
Ilustrace Mallory Rentsch / Zdroj Benne Ochs / Getty Images