Kardinál Zuppi: Zatčení nikaragujského biskupa je „velmi závažný čin“.
Zatčení biskupa Rolanda Josého Alvareze Lagose z Matagalpy je „velmi závažný čin“, který musí zaměřit pozornost na to, co se děje křesťanům v Nikaragui, uvedl předseda italské biskupské konference.
Boloňský kardinál Matteo Zuppi vyjádřil solidaritu italských biskupů s jejich nikaragujskými kolegy v dopise zaslaném biskupovi Carlosi Enriquemu Herrerovi Gutierrezovi z Jinotegy, předsedovi nikaragujské biskupské konference.
Zuppiho iniciativa není ojedinělá. Podobnou iniciativu měl předseda španělské biskupské konference kardinál Omella a lze předpokládat, že se k ní přidají i další biskupské konference. Protikřesťanská pozice Ortegova režimu v Nikaragui dosáhla nového vrcholu zatčením biskupa, seminaristů a dalších kněží, k čemuž došlo po řadě dalších zásahů včetně uzavřením diecézních televizních kanálů.
Zlomovým bodem bylo vyhoštění nuncia, arcibiskupa Waldemara Sommertaga, který po neúspěšném národním dialogu, jehož se biskupové původně účastnili jako zprostředkovatelé, také zahájil obtížný dialog s vládou, zejména o propuštění politických vězňů. Ortega je poté obvinil, že jsou agenty nepřítele, a začaly útoky, násilí, dokonce i bití biskupů.
Kardinál Zuppi zdůraznil, že „s hrůzou a nedůvěrou přijímáme zprávy o krutém pronásledování, kterému je vystaven Boží lid a jeho pastýři kvůli věrnosti evangeliu spravedlnosti a pokoje“.
„V posledních týdnech jsme se znepokojením sledovali rozhodnutí vlády proti křesťanské komunitě, která byla realizována také za použití síly ze strany vojenských a policejních složek. Nedávno jsme se dozvěděli o zatčení J. E. Msgre Rolanda José Álvareze Lagose, biskupa z Matagalpy, spolu s dalšími lidmi, včetně kněží, seminaristů a laiků,“ řekl kardinál.
Jedná se o „velmi závažný čin, který nás nenechává necitlivými a který nás podněcuje k tomu, abychom věnovali zvýšenou pozornost tomu, co se děje s těmito našimi bratry ve víře“. Odehrál se za okolností a v souvislostech, které „vzbuzují zvláštní obavy nejen proto, že jsou namířeny proti křesťanům, jimž je bráněno v legitimním výkonu jejich víry, ale protože jsou silně ohrožena ta nejzákladnější lidská práva“.
Italští biskupové se proto připojují k „žádostem mezinárodního společenství, které se objevily i v nedávných prohlášeních generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Žádáme proto politické představitele, aby zaručili svobodu vyznání a názorů nejen vyznavačům katolické církve, ale všem občanům.“
Na závěr se Zuppi obrátil na biskupa Herreru: „Vás, spolubratry v biskupském sboru, všechny věřící a všechny občany drahé Nikaraguy ujišťujeme o našich modlitbách a stálé pozornosti věnované událostem, které se jich v této chvíli zvláštního utrpení týkají.“