Vzpomínka na věřící, kteří se stali obětí náboženské nenávisti
Spolu s celosvětovou sítí papežské nadace Pomoc církvi v nouzi í ředitelka organizace Aid to the Church in Need Canada Marie-Claude Lalonde připomněla 22. srpen jako Mezinárodní den památky obětí násilných činů na základě náboženství nebo víry. Den OSN podle ní otevírá možnost hovořit o násilném náboženském pronásledování.
Organizace Pomoc církvi v nouzi usilovně lobbovala za zařazení tohoto dne do mezinárodního kalendáře OSN v roce 2019. Tato mezinárodní katolická organizace v rámci Mezinárodního dne upozorňuje na utrpení náboženských menšin.
Ačkoli jsou otázky náboženské svobody často spojovány s Blízkým východem a Afrikou, tento problém je skutečně globální, zmiňuje Lalonde. „Problém netolerance je rozšířenější po celém světě.“
Velvyslanec Spojených států pro náboženskou svobodu Rashad Hussain dospěl ke stejnému závěru když v červnu představil výroční zprávu amerického ministerstva zahraničí o otázkách náboženské svobody ve světě.
Problém podle Lalondeho spočívá v rozkladu demokracie a nefunkčních vládách. „Když je vláda nefunkční, málokdy má prostředky na ochranu svých menšin,“ řekla. „Pokud se vám stane, že jste menšina – náboženská menšina v rámci země, která je velmi neorganizovaná, zůstanete se svými problémy sami.“
Mezi nedemokratickými vládami, které výroční zpráva USA letos vyzdvihuje, je vojenská junta, která řídí Myanmar, za pokračující útlak rohingské menšiny v této zemi, Rusko za udělování tvrdých trestů vězení náboženským vůdcům, kteří nepředstavují schválenou, historickou víru, a Čína za genocidní zacházení s převážně muslimským obyvatelstvem Ujghurů.
Problémy se objevují i v Latinské Americe, kde stále autoritářštější nikaragujský prezident Daniel Ortega zrušil katolické rozhlasové a televizní stanice a uvěznil arcibiskupa Rolanda Álvareze a obvinil ho z „provádění nenávistných činů proti obyvatelstvu“.
Zdroj: https://www.catholicregister.org/item/34725-remembering-believers-victimized-by-religious-hate