Aktivistická skupina vyzývá k celosvětové solidaritě s Myanmarem u příležitosti třetího roku vlády vojenské junty

2.2.2024

Mezinárodní liga lidového boje (ILPS) vyzvala k celosvětové podpoře odporu a odporu proti vojenské diktatuře, která Myanmar sužuje již tři roky.

Skupina zdůraznila probíhající boj za Myanmar a odsoudila porušování lidských práv a zvěrstva, páchaná diktaturou Tatmadaw.

Od vojenského převratu v roce 2021 je Myanmar svědkem neustálého násilí, přičemž se objevují zprávy o rozsáhlém porušování a zneužívání lidských práv.

Podle ILPS barmský lid reagoval houževnatě a zapojil se do masových protestů, ozbrojeného odporu a hnutí solidarity proti utlačovatelskému režimu. V různých oblastech Myanmaru čelí etnické skupiny, zejména ve státech Karen a Chin, vypalování vesnic, násilným ničením a vysídlování. Zpráva Organizace pro lidská práva v Čjinském státě uvádí alarmující statistiky: každý pátý člověk v Čjinském státě byl vysídlen, což znamená až 120 000 osob.

Vojenské represe se rozšířily i na kulturní a náboženské instituce, dochází k zatýkání a ničení zařízení, jako jsou kostely, takže domorodým obyvatelům zbývá jen málo útočišť. „Vyzýváme naši síť a spojence, aby podpořili lid Myanmaru, mobilizovali se a přispěli k oslabení diktatury Tatmadaw a pomohli realizovat svobodný Myanmar,“ uvedla ILPS.

Zdroj: https://www.licas.news/2024/02/02/activist-group-urges-global-solidarity-for-myanmar-on-3rd-year-of-military-junta/

Foto: APF Photo