Co vedlo k vraždě kněží v Mexiku?

Drogové kartely již dlouho používají vzdálené hory k pěstování nezákonných plodin marihuany a opiového máku.

Mexický voják hlídkuje před kostelem v Mexickém Cerocahui ve středu 22. června 2022. Dva starší jezuitští kněží byli zabiti uvnitř kostela, kde muž pronásledovaný ozbrojenci zřejmě hledal útočiště, oznámila v úterý mexická pobočka náboženských řádů. (AP Photo/Christian Chavez)

MEXICO CITY (AP) — dva jezuitští kněží a průvodce zavražděni v mexické Sierra Tarahumara. Tento týden jsou poslední z dlouhé řady aktivistů, reportérů, cestujících a místních obyvatel, kteří byli ohroženi nebo zabiti zločineckými gangy, které ovládají region.

Reverendi Javier Campos (79) a Joaquín Mora (80) strávili většinu svého života službou domorodým obyvatelům regionu. Úřady uvedly, že byli v pondělí zastřeleni v malém kostele na náměstí Cerocahui spolu s turistickým průvodcem, kterého se snažili chránit před místním zločineckým bossem

Isela Gonzalezová, ředitelka ekologické skupiny Sierra Madre Alliance, uvedla, že gangy nyní soutěží o kontrolu místního prodeje alkoholu, vydíráním a únosy. „Sierra Tarahumara je vystavena neustálému násilí,“ řekla Gonzalezová. Právě se vrátila z raramurské komunity Coloradas de la Virgen a poznamenala: „Panuje tam velmi násilná atmosféra, dochází k mnoha přestřelkám mezi skupinami, což nutí mnoho lidí k útěku.“

V Sieře Tarahumara bylo v posledních letech zabito nejméně půl tuctu ekologických aktivistů Raramuri, včetně aktivisty proti těžbě dřeva Isidra Baldenegra, který získal prestižní cenu Goldman Environmental a byl zabit v roce 2017. 

Novinářku Miroslavu Breachovou zabili ozbrojenci napojení na gang Los Salazar v roce 2017, zřejmě v odvetě za to, že informovala o vazbách drogových gangů na politiky.

Asi největší pozornost vzbudil případ čtyřiatřicetiletého amerického turisty Patricka Braxtona-Andrewa, který byl zabit v roce 2018 v Urique, poblíž místa, kde byli jezuité zavražděni. Úřady tehdy identifikovaly vraha jako Josého Noriela Portilla Gila, přezdívaného El „Chueco“ neboli „Křivák“. Údajný místní šéf gangu Los Salazar je stejný muž hledaný za zabití dvou kněží.

CO VLÁDA UDĚLALA?

Skutečnost, že Portillo Gil mohl být obviněn ze zabití amerického turisty, aniž by byl dopaden – a pak byl obviněn z vraždy dvou velmi oblíbených kněží -, mnoho lidí ohromila.

„Nikdy jsem nepochopil, jak je možné, že Spojené státy nerozpoutaly peklo, dokud ho nechytily,“ řekl Randall Gingrich, ekologický a vzdělávací aktivista, který v Sieře pracuje už tři desetiletí. „Proč nebylo vyhlášeno rozsáhlé pátrání, dokud se to nevyřešilo? Jak je možné, že tam stále je?“

Tehdejší guvernér státu Chihuahua Javier Corral přislíbil, že „exemplárně potrestá tohoto zločince a jeho gang, který svým zbabělým jednáním paradoxně ukončil vliv a kontrolu kartelu Sinaloa v této oblasti“. Nic nám nezabrání ho chytit.”

Nic z toho se nestalo. Portillo Gil pokračoval v činnosti tak volně, že – podle státních zástupců – když místní baseballový tým, který sponzoroval, nedávno prohrál zápas, „El Chueco“ šel do domu dvou hráčů soupeřova týmu, jednoho zastřelil, druhého unesl a jejich dům zapálil ve stejný den, kdy byli kněží zabiti.

„Toto ilustruje systematickou beztrestnost,“ uvedl mexický bezpečnostní analytik Alejandro Hope.

PROČ TAM BYLI KNĚŽÍ?

Tovaryšstvo Ježíšovo, jak se jezuité nazývají, má dlouhou historii obhajování původních obyvatel a dlouholeté vazby na kmen Sierra Tarahumara.  Jezuité zahájili misie mezi Raramuri na počátku 17. století, ale v roce 1767 byli vyhnáni ze všech španělských území, částečně proto, že kolonisté si stěžovali, že mise je zbavují domorodé práce. Vrátili se kolem roku 1900. Jezuité zde realizují vzdělávací, zdravotnické a ekonomické projekty a mají zde seminář. Oba zavraždění kněží byli mezi Raramury dobře známí, naučili se jejich jazyk a zvyky.

Zdroj: religionnews.com