Dva nigerijské kostely napadeny, věřící zabili a unesli

Nejméně 32 lidí bylo minulý týden zabito v oblasti Kajuru při útoku, který trval několik hodin ve čtyřech vesnicích.

Truchlící uctívají památku obětí zabitých 5. června v katolickém kostele svatého Františka během pohřební mše v Owo na jihozápadě Nigérie, 17. června 2022. Nigérie uspořádala 17. června státní pohřeb pro téměř dvě desítky věřících zabitých ozbrojenci při bohoslužbě začátkem tohoto měsíce, protože církevní představitelé vyzvali úřady, aby přijaly rychlá opatření a zabránily dalším tragédiím. (AP Photo/Rahaman A Yusuf)

ABUJA, Nigérie (AP) — ozbrojenci zaútočili na dva kostely ve venkovské severozápadní Nigérii v neděli (19. června) a zabili tři lidi.  Svědci a státní úředník uvedli, že několik týdnů po podobném útoku v západoafrické zemi zemřelo 40 věřících.

Podle místních obyvatel se útok v oblasti Kajuru ve státě Kaduna zaměřil na čtyři vesnice a vedl k únosu blíže neurčeného počtu obyvatel a zničení domů, než se útočníkům podařilo uprchnout.

Velká část Nigérie se potýká s bezpečnostními problémy, přičemž Kaduna je jedním z nejhůře postižených států. Nejméně 32 lidí bylo minulý týden zabito ve čtyřech vesnicích v oblasti Kajuru při útoku trvajícím několik hodin.

Věřící se v neděli ráno účastnili bohoslužby v baptistickém kostele Maranatha a v katolickém kostele svatého Mojžíše v obci Rubu v Kaduně, když útočníci „přišli a obklíčili kostely“, uvedl Usman Danladi, který bydlí nedaleko.

„Než si toho (věřící) všimli, někteří útočníci začali útočit uvnitř kostela, jiní pak pokračovali do jiných oblastí,“ řekl Danladi. Dodal, že „většina unesených obětí pochází z baptistické církve, zatímco tři zabití byli katolíci.”

Vláda státu Kaduna potvrdila, že tři mrtvé zabili bandité, kteří „vtrhli do vesnic na motocyklech, počínaje Ungwan Fada a přesunuli se do Ungwan Turawa, před Ungwan Makama a pak Rubu.“ Podle Samuela Aruwana, kadunského komisaře pro bezpečnost, jsou v oblasti prováděny bezpečnostní hlídky a vyšetřování pokračuje.

Křesťanská asociace Nigérie nedělní útoky odsoudila a uvedla, že církve v Nigérii se staly terčem ozbrojených skupin.

„Je velmi nešťastné, že v době, kdy jsme ještě nepřestali truchlit za ty, kteří byli zabiti v Owo před dvěma nedělemi, se v Kaduně stal další případ,“ řekl agentuře Associated Press mluvčí sdružení pastor Adebayo Oladeji. 

Mnoho útoků zaměřených na venkovské oblasti v neklidném severním regionu Nigérie je podobných. Ozbrojenci na motocyklech často přijíždějí po stovkách do oblastí, kde mají nad nigerijskými bezpečnostními sílami početní převahu i více zbraní. Obvykle trvá měsíce, než policie zatkne a úřady identifikují útočníky jako většinou mladé pastevce z kmene Fulani, pokud se to vůbec podaří.

Zdroj: religionnews.com