EVROPŠTÍ BISKUPOVÉ NALÉHAJÍ NA OCHRANU NÁBOŽENSKÉ SVOBODY, PROTOŽE ÚTOKY NA CELÉM SVĚTĚ ROSTOU

Země: Belgie

Datum incidentu: 20. července 2021

Evropští biskupové naléhají na Evropskou Unii, aby zajistila ochranu náboženské svobody v důsledku pandemie COVID-19. V prohlášení, které vydala Komise konference biskupů Evropské unie, se můžeme dočíst, že ‚‚zranitelné náboženské komunity zažívají diskriminaci, netoleranci a, v některých případech, pronásledování obětí genocidy, zločiny proti lidskosti a válečné zločiny.‘ Prohlášení následovalo po setkání představitelů církví, které se konalo 15. července.

Ve společném prohlášení s nekatolickou Konferencí evropských církví, Biskupský výbor známý jako COMECE uvedl: ‚‚Unie musí věnovat zvláštní pozornost ochraně a prosazování svobody náboženského vyznání nebo přesvědčení ve světě — a to nejen jako lidského práva, ale také jako strategického rozměru demokratické svobody, předcházení konfliktům, a způsobu, jak podpořit sociální mír, spravedlnost a smíření.“ 

Schůzka se konala 1. července, kdy se nový slovinský prezident COMECE ujal úřadu. V minulosti několik církevních vedoucích žádalo Unii o prosazování ochrany náboženských práv, protože zprávy o vandalismu v kostelech a útocích vůči náboženským komunitám se dál zhoršují. COMECE vyzývá Evropskou Unii, aby posílila svou roli ‚‚globálního humanitárního, rozvojového, hospodářského a mírového aktéra.‘‘

Komise se sídlem v Bruselu požaduje, aby EU aktualizovala své pokyny týkající se náboženské svobody, které byly naposledy aktualizovány v roce 2013. V jejich prohlášení, žádají zákonodárný orgán, aby založil “mechanismus” k posílení náboženské svobody v globálním měřítku, a zároveň vytvořil ‚‚novou evropskou strategickou kulturu míru.‘‘

V dopise, mluví za zhruba 380 milionů občanů EU a uvádí: ‚‚Společně představujeme členství ve výši kolem 380 milionů občanů EU, a jsme pevně odhodláni rozvíjet evropský projekt na základě křesťanských ideálů, spravedlnosti, míru a integrity stvoření.‘‘

‚‚Svoboda náboženského vyznání nebo přesvědčení, musí být v naší evropské společnosti podporována a chráněna, — povzbuzujeme předsednictví EU, podívat se na iniciativy EU prostřednictvím tohoto objektivu,‘‘ uvedla komise, a žádá Unii, aby plně obnovila náboženskou svobodu, protože kostely byly nuceny zavřít navzdory současnému zlepšení případů koronaviru. 

Biskupská konference také dodala, že náboženská svoboda zůstává „záležitostí vnitrostátních orgánů“ ve všech jejích 27 členských státech. Dodali, že Unie by se měla zaměřit na „opětovné rozšíření svobody uctívání na předpandemické standardy“, protože ty byly většinou ovlivněny politikami EU. Uvádí: „politiky znovuotevření by měly brát v úvahu situaci a potřeby církví, a to jak jako aktérů, kteří mohou usnadnit obnovu prostřednictvím svých sociálních akcí, tak jako aktérů, kteří potřebují podporu obnovy.”

Ve svém prohlášení dodali, že “odolná a zdravá Evropa” by měla dodatečně projevit obavy ze “skrytých zranitelností” v evropských společnostech a také zajistit spravedlivou distribuci vakcín.