Finský „biblický proces“ bude pokračovat u okresního soudu navzdory vítězství evangelického zákonodárce 

Päivi Räsänenová nadále hrozí trest a stíhání za zveřejnění biblických veršů odsuzujících homosexualitu na Twitteru, přestože 30. března vyhrála u okresního soudu v Helsinkách, státní zástupkyně se však proti verdiktu odvolala.

Tři soudci zprostili Päivi Räsänenovou obvinění z nenávistných projevů za její výroky na Twitteru, v rozhlase a v brožuře z roku 2004, v níž obhajovala tradiční křesťanský pohled na manželství a sexualitu. 

Odvolání u jejího případu má však podle obviněné i pozitivní stránku. Vnímá jej tak, že vítězství u odvolacího soudu nebo u finského Nejvyššího soudu by vytvořilo precedens pro svobodu projevu v této severské zemi.

„Máme možnost získat ještě větší vítězství … vodítko pro budoucí případy,“ řekla paní Räsänenová.

Evangelická křesťanka naznačila, že se úřad státní zástupkyně Toiviainenové dopouští selektivního stíhání, pokud jde o projevy víry týkající se homosexuality. Řekla, že stát odmítl stíhat Muslimského duchovního ve Finsku, který ve státní televizi řekl, že „otevřeně homosexuální lidé“ by měli být „ukamenováni“.”

Přestože „někteří občané podali na duchovního trestní oznámení“, státní zastupitelství ho „nestíhalo, protože patří k náboženské menšině“. 

Räsänenová uvedla, že v rámci obvinění z „agitace proti menšině“ při zveřejnění citací z Bible znamená, že je obviněna z „zločinů proti lidskosti“, což je závažný trestný čin.

Zdroj: The Washington Times, LLC. https://www.washingtontimes.com/news/2022/jun/27/paivi-rasanen-evangelical-finland-girds-years-lega/