Kostely, chrámy a kláštery pravidelně zasahují nálety v Myanmaru
23.1.2024
Studie, kterou v úterý zveřejnili vědci shromažďující důkazy o válečných zločinech v Myanmaru, podpořila zprávy, že letecké útoky vojenské vlády poškodily kostely v jediném státě s křesťanskou většinou v této zemi, ovládané buddhisty.
10 hlášených útoků na kostely v západním státě Čin, které výzkumníci zkoumali, je součástí širšího útoku na náboženské komunity napříč válkou zmítanou zemí, uvedli jiní pracovníci v oblasti náboženství a lidských práv.
Myanmar upadl do občanské války poté, co armáda převzala moc od zvolené vlády Aun Schan Su Ťij v únoru 2021. Od té doby se odbojáři z buddhistické barmanské etnické většiny spojili s dlouhodobě utlačovanými etnickými menšinami, z nichž některé mají značné množství křesťanské populace. Agentury pro lidská práva a vyšetřovatelé Organizace spojených národů našli důkazy, že bezpečnostní síly nepřiměřeně zaútočily na civilisty bombami, masovými popravami lidí, zadržovaných během operací a rozsáhlým vypalováním civilních domů.
Podle Asociace pro politické vězně, která sčítá politická zatčení a útoky, bylo od převzetí moci v roce 2021 bezpečnostními silami zabito nejméně 4416 lidí. Úterní zpráva, sestavená projektem Myanmar Witness Centra pro informační odolnost se sídlem ve Spojeném království, do hloubky analyzovala pět tvrzení o náletech způsobujících velké fyzické škody na kostely ve státě Čin během několika měsíců v roce 2023 a dospěla k závěru, že všech pět lze ověřit.
Církevním budovám je podle mezinárodního práva přiznán status zvláštní ochrany. Jen od převzetí moci ve státě Čin v roce 2021 armáda zničila nejméně 107 náboženských budov, včetně 67 kostelů a pěti buddhistických klášterů, uvedla organizace pro lidská práva Čin. Zpráva Mezinárodní komise právníků z roku 2023, zahrnující období do dubna, napočítala 94 hlavních buddhistických náboženských míst a 87 křesťanských, zničených nebo poškozených.
Myanmar Witness kontroluje důkazy, jako jsou fotografie, videa a účty svědků, nalezené na sociálních sítích, pomocí satelitní analýzy fotografií a dalších metod, aby se pokusili ověřit porušování lidských práv. Konečným cílem, řekl ředitel projektu Matt Lawrence, je „poskytnout materiál mezinárodním mechanismům, které mohou hnát pachatele zvěrstev k odpovědnosti“. Zpráva se nezabývala tím, zda byly útoky záměrné, ale napsala, že „ohromující vzdušná převaha“ myanmarského letectva činí pravděpodobným, že byly řízeny vládou. Mnoho aktivistů za lidská práva věří, že cílem armády jsou náboženské budovy.
„Bombardování kostelů je mnohem víc než jen vedlejší škody,“ napsal v e-mailovém rozhovoru Benedict Rogers, bývalý vedoucí týmu východní Asie organizace Christian Solidarity Worldwide pro lidská práva a autor tří knih o Myanmaru. „Zaměření na ně je součástí promyšlené strategie,“ řekl. Vojenský režim je netolerantní k nebarmanským etnickým a nebuddhistickým náboženským menšinám, řekl. V roce 2017 armáda provedla brutální protipovstaleckou kampaň v západním státě Rakhine, která vyhnala asi 740 000 příslušníků muslimské menšiny Rohingů k útěku do sousedního Bangladéše. „Tím, že se zaměřují na kostely a další místa bohoslužeb, zasahují přímo do identity těchto komunit,“ řekl.
Zásadní je, že kostely a další místa pro bohoslužby jsou také podezřelé ze sympatií s etnickými opozičními skupinami, dodal, i když jsou mnohem častěji využívány jako útočiště pro civilisty, kteří se chtějí ukrýt před boji. Armáda nebyla k dispozici pro okamžité vyjádření ke zprávě, ale v minulosti opakovaně uvedla, že útočí pouze na legitimní cíle války, a obvinila síly odporu z toho, že jsou teroristy. Salai Mang Hre Lian z Chin Human Rights Organization uvedl, že předchozí vlády také diskriminovaly náboženské menšiny, ale „útoky a přímé porušování a diskriminace křesťanských menšin jsou závažnější a narůstají“ od převzetí moci armádou v roce 2021.
„Byly také napadeny buddhistické kláštery podezřelé z poskytování přístřeší nebo pomoci odbojovým skupinám,“ poznamenal. Útoky na náboženské budovy „vysílají mocný signál všem civilistům, že i na místech, chráněných mezinárodními humanitárními zákony, pokud budou podporovat nejuntské skupiny, budou cílem,“ řekl Lian. „Nejen křesťané, ale všechny náboženské menšiny jsou pronásledovány,“ řekl Ngun Thawng Lian, známý křesťanský pastor, který nyní žije v Austrálii. Jeho rodné město Thantlang bylo prakticky srovnáno se zemí v září 2021, v jedné z nejbrutálnějších raných bojů války. Se čtyřmi občany Myanmaru podal na Filipínách trestní oznámení na generály junty podle filipínského zákona z roku 2009, který požadoval univerzální jurisdikci.
Další zprávy o útocích na kostely přinesla křesťanská humanitární pomocná skupina Free Barma Rangers, která provozuje mise přinášející lékařskou pomoc a evangelické aktivity vesničanům v Kayah, známém také jako Karenni stát, a jinde ve východním Myanmaru. „Od převratu bylo ve státě Čin vybombardováno a zničeno mnoho kostelů – nejen Čin, ale i Karen a Karenni,“ řekl Dave Eubank, bývalý člen amerických speciálních jednotek, který je zakladatelem a ředitelem skupiny. Řekl, že v okolí Demoso, sporné obce v Karenni, byla většina kostelů vybombardována a zcela zničena nebo poškozena. „Napadá mě rovnou 10, které jsem už viděl v troskách nebo v přímých náletech,“ řekl Eubank. Jeden z největších kostelů v Demoso byl zasažen v roce 2022 bojovými vrtulníky, které přímo střílely raketami a těžkými kulomety do kostelní věže.
Zdroj: https://religionnews.com/2024/01/23/churches-temples-and-monasteries-regularly-hit-by-airstrikes-in-myanmar-activists-say/
Foto: David Htan via AP