Křesťanský profesor prosí o mezinárodní pomoc

16.11.2023

Křesťan žijící v Jeninu na Západním břehu Jordánu vyjádřil vážné znepokojení nad eskalujícím násilím v regionu a obával se potenciální druhé izraelské invaze, podobné situaci v Gaze.

V rozhovoru pro Vatican News si profesor Walid Basha, který je také profesorem mikrobiologie na Národní univerzitě An-Najah, stěžoval na nárůst násilí od izraelského vyhlášení války Hamasu po útocích ze 7. října.

Západní břeh Jordánu byl svědkem nárůstu násilí, kdy izraelští osadníci rozšiřovali osady a posilovali izraelskou kontrolu nad územím spravovaným Palestinskou národní samosprávou.

Během pouhých pěti týdnů si konflikt vyžádal životy nejméně 190 Palestinců, uvedlo ministerstvo zdravotnictví palestinské samosprávy.

Jenin, ústřední bod izraelsko-palestinského konfliktu, zažívá nebývalý strach. Ve městě, kde se nachází hustě obydlený uprchlický tábor, přišlo 9. října o život 15 mladých osob, při střetu s izraelskými silami.

Navzdory snahám „divadla svobody“ podporovat dialog se naděje na usmíření v Jeninu zmenšují.

Basha řekl: „Když k vám mluvím, sedíme doma a čekáme na invazi; nevíme, kdy a jak se to stane. Může to být ve dne nebo v noci. Může se to stát kdykoli.“

Zdůraznil zranitelnost komunity a poznamenal, že jejich kostel, ohnisko konfliktu, zůstává po vypálení neobnovený.

Při vzpomínce na ničivý útok z 3. července 2023 profesor Basha živě popsal současný stav Jeninu, obklopeného ostřelovači, vojáky a tanky.

Naříkal nad ztrátami na životech, zničenou infrastrukturou a mýtem na mládeži a zdůrazňoval: „Počítáme čísla, ale nejsme čísla; jsme lidské bytosti.“

Basha popsal situaci v Gaze jako katastrofu a vyjádřil znepokojení nad nedostatkem kontaktu s přáteli a kolegy, včetně růžencových sester, po dobu tří týdnů.

Hrozné podmínky v Gaze s nedostatkem základních životních potřeb a hrozbou nemocí upozornily na lidskou tragédii, která se v regionu odehrává.

Basha vyzval mezinárodní společenství, aby nepřehlíželo utrpení v Gaze, a zdůraznil touhu lidí po svobodě a důstojnosti.

„Neumíte si představit, co to znamená nemít svobodu pohybu. Je to katastrofa,“ řekl Basha.

Zdroj: https://www.licas.news/2023/11/16/christian-professor-pleads-for-international-aid-as-west-bank-faces-escalating-violence/

Foto: Jaafar ASHTIYEH / AFP