Pobodaní na katolické škole v Dublinu

23.11.2023

Dne 23. listopadu 2023 zaútočil Alžířan ozbrojený nožem na skupinu dětí před Gaelscoil Choláiste Mhuire, soukromou katolickou základní školou. V důsledku útoku byly pobodány tři malé děti a asistent péče, který se snažil děti chránit. Pětiletá dívka byla těžce zraněna a zůstává v kritickém stavu hospitalizována. Ve vážném stavu je i asistent, který utrpěl několik bodných ran.

Gaelscoil Choláiste Mhuire (angl. St. Mary’s College) je irská gaelsky mluvící katolická základní škola na Parnell Square v Dublinu. K útoku pobodáním došlo před školou přibližně ve 13:30, kdy děti odcházely. Muž, který útok spáchal, Alžířan naturalizovaný jako Ir v roce 2014 poté, co byl zrušen jeho příkaz k vyhoštění, měl již záznam v trestním rejstříku. To ale muži nezabránilo v tom, aby děti 23. listopadu při odchodu ze školy napadl nožem. Útočníka následně odzbrojili a znehybnili kolemjdoucí, dokud ho Garda, irská policejní jednotka, nezatkla.

Motivace útoku zůstává nejasná; s ohledem na původ útočníka a konkrétní cíl, kterým jsou děti odcházející ze známé irské katolické základní školy, se však protikřesťanský motiv zdá pravděpodobný.

Kromě obětí, které jsou stále hospitalizovány (5letá dívka a asistent, který přišel chránit děti), byl již propuštěn 5letý chlapec a 6letá dívka, kteří byli rovněž napadeni. z nemocnice.

Dominikán Conor McDonough, žijící v převorství přibližně 1 300 stop od školy, kde k útoku došlo, vyjádřil hluboké překvapení a prohlásil, že „celá zdejší komunita nabízí modlitby za všechny postižené“, jak uvádí OSV. Katolický arcibiskup Dermot Farrell z Dublinu zopakoval pocity, které vyjádřil don McDonough.

Během noci na 23. listopadu došlo v Dublinu k vážným nepokojům na vlně lidového rozhořčení vyvolaného útokem.

Zdroj: https://www.intoleranceagainstchristians.eu/index.php?id=12&case=7072

Foto: X