Španělská vláda odmítá náboženský azyl čínským křesťanům

5.11.2023

Od konce října přijíždí do Španělska několik čínských křesťanů, kteří hledají náboženský azyl poté, co jim byl v jiných zemích odepřen. Nedostatečná reakce španělské vlády ohrožuje jejich fyzickou integritu, pokud budou deportováni do Číny. Je mezi nimi i slavná čínská katolická herečka Li Yan Li, která řekla, že by raději zemřela, než aby se vrátila do Číny.

Od 23. října dorazilo na madridské letiště Barajas několik křesťanských občanů z Číny, kteří ve své domovské zemi hledali azyl před náboženským pronásledováním. Španělská vláda již odepřela azyl několika žadatelům o azyl patřícím k „církvi Všemohoucího Boha“, známé také jako „Východní blesk“, a deportovala je do Číny, zatímco jiní stále čekají na svůj osud.

Čínský opoziční novinář a aktivista za lidská práva Yuan Lee se sídlem ve Španělsku informoval o situaci na svém účtu X (dříve Twitter), protože neexistoval žádný jiný mediální zdroj, který by ji pokrýval. Vysvětlil, že řada křesťanů z této křesťanské církve byla nucena cestovat do jiných zemí – například do Jižní Koreje, Japonska nebo jihoamerických zemí – bez jakéhokoli výsledku žádat o azyl u čínské vlády. Nyní se pokoušejí ve Španělsku, ale azylový a uprchlický úřad jim status uprchlíka neuznal a vrací je po částech. Yuan Lee vysvětluje, že jakmile se dostanou zpět do Číny, budou čelit všem druhům represí ze strany státu, včetně mučení a pravděpodobně i smrti.

Mezi žadateli o azyl je i devětadvacetiletá čínská katolická herečka Li Yan Li, známá natáčením křesťanských filmů. Při prvním pokusu úřadů o vydání herečky se v letadle pokusila spáchat sebevraždu, aby se vyhnula odletu do Číny. Byla tedy vrácena na letiště a její ‚deportace‘ byla odložena na neděli 5. listopadu. Mezitím Abogados Cristianos, sdružení španělských křesťanských právníků hájících křesťanská práva v zemi, zahájilo podpisovou akci, aby se vyhnula hereččině vyloučení. V neděli vyšetřující soudce přijal počáteční naléhavou žádost o preventivní opatření Abogados Cristianos a vyvedl ji z letadla, ve kterém měla být vrácena do Číny, jen několik minut před vzletem. Nyní na svůj osud spolu s osmi dalšími krajany stále čeká na letišti. Abogados Cristianos oznámil, že riziko deportace je stále vážné a mohlo by k němu dojít bezprostředně.

Nedávný tweet od Abogados Cristianos zní: „Li Yan Li přijela do Španělska kvůli protikřesťanskému pronásledování, kterým trpěla. Vláda ji chce deportovat, ale Abogados Cristianos dělá u soudů vše možné, aby tomu zabránil“. Čínští občané nadále přijíždějí do Barajas T4, aby herečce ukázali svou podporu.“

AKTUALIZACE: Dne 10. listopadu Yuan Lee oznámil, že v současné době nebude Li Yan Li vyhoštěna, dokud nebude zpracována nová žádost o azyl, kterou zpracovává Abogados Cristianos.

AKTUALIZACE 2: 23. listopadu bylo oznámeno, že Yuan Lee bude moci zůstat ve Španělsku. (ReligionenLibertad)

Zdroj: https://www.intoleranceagainstchristians.eu/index.php?id=12&case=7025

Foto: Twitter