Nikaragujská vláda zakázala jezuitský řád a chce zabavit veškerý jeho majetek

24.8.2023

Nikaragujská vláda ve středu prohlásila jezuitský řád za nezákonný a nařídila konfiskaci veškerého jeho majetku. Tento krok přichází týden poté, co vláda prezidenta Daniela Ortegy zabavila jezuity provozovanou Středoamerickou univerzitu v Nikaragui s argumentem, že jde o „centrum terorismu“.

Konfiskační příkaz, zveřejněný ve středu tvrdil, že římskokatolický příkaz nevyhověl daňovému hlášení. Jednalo se o poslední ze série stále více autoritářských akcí nikaragujské vlády proti katolické církvi a představitelům opozice. Jezuitský řád, známý jako Tovaryšstvo Ježíšovo, opatření odsoudil.

Středoamerická univerzita v Nikaragui byla v roce 2018 centrem protestů proti Ortegově režimu. Po oznámení z minulého týdne Tovaryšstvo Ježíšovo Střední Ameriky v prohlášení uvedlo: „Toto je vládní politika, která systematicky porušuje lidská práva a zdá se, že je zaměřena na upevnění totalitního státu.

Od prosince 2021 bylo uzavřeno nejméně 26 nikaragujských univerzit a jejich majetek byl zabaven nařízením Ortegovy vlády s podobným postupem. Sedm z nich byly zahraniční instituce. V dubnu Vatikán uzavřel své velvyslanectví v Nikaragui poté, co tamní vláda navrhla přerušení diplomatických styků. Loni byly z Nikaraguy vypovězeny dvě kongregace jeptišek, mimo jiné z řádu Misionářek lásky, založené Matkou Terezou. Vyhoštění, zavírání a konfiskace se netýkaly jen církve. Nikaragua postavila mimo zákon nebo uzavřela více než 3000 občanských skupin a nevládních organizací.

V květnu vláda nařídila uzavření nikaragujského Červeného kříže a obvinila ho z „útoků na mír a stabilitu“ během protivládních demonstrací v roce 2018. Místní Červený kříž říká, že jen pomáhal ošetřovat zraněné demonstranty během protestů.

V červnu vláda zabavila majetek patřící 222 představitelům opozice, kteří byli v únoru nuceni odejít do exilu poté, co byli uvězněni Ortegovým režimem. Mezi těmi, kdo byli 9. února odvedeni z vězení a donuceni nastoupit na palubu letadla do Spojených států, bylo sedm prezidentských kandidátů, kterým bylo zakázáno kandidovat ve volbách v roce 2021, právníci, bojovníci za práva, novináři a bývalí členové sandinistického guerillového hnutí. Tisíce lidí uprchly do exilu poté, co nikaragujské bezpečnostní síly v roce 2018 násilně potlačily masové protivládní protesty. Ortega říká, že protesty byly pokusem o převrat se zahraniční podporou, jehož cílem bylo jeho svržení.

Zdroj: https://religionnews.com/2023/08/24/nicaraguan-government-bans-jesuit-order-and-says-all-its-property-will-be-confiscated/

Foto: AP Photo/Alfredo Zuniga, File