Povinné nošení hidžábu v indonéských školách vede k diskriminaci
Povinné nošení hidžábu na indonéských veřejných školách vedlo v posledních týdnech k nárůstu případů „diskriminačních činů“ vůči nemuslimským studentům.
Indonéská demokratická strana Boj v regionální radě v Jakartě uvedla, že obdržela stížnosti rodičů na případy diskriminace kvůli povinnému nošení pokrývky hlavy.
V červenci organizace Human Rights Watch odsoudila nařízení, která označila za „diskriminační a práva porušující“ a která porušují práva žen a dívek v Indonésii.
Skupina uvedla, že úřady vydaly „diskriminační vyhlášky“, které v posledních dvou desetiletích nutí miliony dívek a žen nosit ženské pokrývky hlavy, dlouhé sukně a košile s dlouhými rukávy.
Organizace Human Rights Watch vyzvala vládu, aby zrušila platnost místních vyhlášek, kterých je v celé zemi více než 60.
Skupina však upozornila, že ústřední vláda nemá žádnou zákonnou pravomoc rušit místní zákony, jako například pravidla oblékání v provincii Aceh z roku 2004, která byla inspirována právem šaría.
Organizace Human Rights Watch uvedla, že vedla rozhovory s více než 100 ženami, které zažily šikanování a často i dlouhodobé následky za to, že odmítly nosit pokrývku hlavy.
Zpráva z roku 2021 dokumentuje rozšířené šikanování dívek a žen s cílem donutit je nosit hidžáb, „stejně jako hluboké psychické utrpení, které může šikana způsobit“.
Nejméně ve 24 z 34 provincií země byly dívky, které se nepodřídily, donuceny opustit školu nebo z ní pod nátlakem odešly, zatímco některé úřednice, včetně učitelek, lékařek, ředitelek škol a univerzitních učitelek, přišly o práci nebo byly nuceny rezignovat.
Téměř 150 000 škol ve 24 indonéských provinciích s muslimskou většinou v současné době uplatňuje povinný hidžáb na základě místních i národních předpisů. V některých konzervativních muslimských oblastech, jako je Aceh a Západní Sumatra, jsou k nošení pokrývky hlavy nuceny i nemuslimské dívky.
Více než 800 osobností veřejného života podepsalo petici, která toto rozhodnutí odsoudila a požádala soudní komisi o přezkoumání s tím, že nařízení je protiústavní a diskriminační.