Situace v oblasti náboženské svobody se v mnoha zemích zhoršila

29.6.2023, Filipíny

Podle Zprávy o náboženské svobodě ve světě (World Religious Freedom Report, RFR) pro rok 2023 je každá třetí země na světě bez náboženské svobody a náboženské pronásledování je na vzestupu.

Zpráva, kterou v červnu zveřejnila organizace Aid to the Church in Need (ACN), odhalila, že v 61 zemích je patrná diskriminace a pronásledování na základě náboženství, přičemž ve 49 z nich dochází k pronásledování nebo dokonce vraždění vlastních občanů z náboženských důvodů ze strany vlády.

Narůstá také beztrestnost útočníků, kteří jsou ve 36 zemích stíháni jen zřídka nebo nikdy. Zpráva se týkala období od ledna 2021 do prosince 2022 a analyzovala dodržování a porušování náboženských práv ve 196 zemích.

Regina Lynchová, nově jmenovaná výkonná prezidentka ACN International, uvedla, že cílem zprávy je „motivovat lidi, aby se zapojili a pomohli těm, kteří trpí náboženským pronásledováním, a to prostřednictvím modliteb, sdílení informací, vyjadřování se k obětem, zapojení politiků a informování o situaci v různých částech světa.“

„Cílem zprávy ACN o náboženské svobodě ve světě je pouze shromáždit informace a poskytnout analýzu zneužívání tohoto základního lidského práva ve světě. Je to nástroj. Nástroj je tak dobrý, jak dobří jsou ti, kteří se ho chopí, sdílejí ho s ostatními a pracují na změně,“ řekl Lynch.

Téměř 4,9 miliardy lidí, což odpovídá 62 procentům světové populace, žije v zemích, kde je náboženská svoboda silně omezena.

Menšinové náboženské komunity čelí hrozivým podmínkám a dokonce hrozbě zániku v důsledku terorismu, útoků na kulturní dědictví, zákonů proti konverzím a finančních omezení.

Znepokojující je, že většina náboženských komunit je pronásledována také v zemích, jako je Nikaragua a Nigérie.

Zpráva upozorňuje na celosvětový nárůst autoritářských vlád a fundamentalistických vůdců, kteří se obávají vlivu a mobilizační schopnosti náboženských komunit, což vede ke smrtícímu dopadu na náboženskou svobodu.

Mlčení mezinárodního společenství navíc přispívá ke kultuře beztrestnosti strategicky důležitých režimů, jako jsou Čína, Indie, Nigérie a Pákistán, které porušují náboženskou svobodu, aniž by za to čelily následkům.

Afrika zůstává nejnásilnějším kontinentem, kde dochází k nárůstu džihádistických útoků, zejména v oblasti Sahelu, Čadského jezera, Mosambiku a Somálska.

V Asii si Čína a Severní Korea udržují nejhorší bilanci porušování lidských práv, včetně náboženské svobody. Zpráva rovněž vyjádřila obavy z omezené svobody myšlení, svědomí a náboženského vyznání v zemích OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě).

Zpráva nicméně zmiňuje některé pozitivní změny, jako je nárůst iniciativ v oblasti mezináboženského dialogu a obnovení neomezených náboženských obřadů v mnoha zemích po výlukách v rámci COVID-19.

Zdroj:
https://www.licas.news/2023/06/29/religious-freedom-situation-has-worsened-in-many-countries-report-says/

Foto: Pronásledování křesťanů po celém světě, zejména v asijských a afrických zemích, je na vzestupu. (foto Shutterstock.com)