Vatikán shromažďuje příběhy křesťanských mučedníků zabitých od roku 2000

6.7.2023, Vatikán

Vatikán ve středu oznámil vytvoření komise pro výzkum a katalogizaci příběhů křesťanských mučedníků z třetího tisíciletí.

V dopise, zveřejněném 5. července, papež František uvedl, že v rámci Dikasteria pro kauzy svatých zřídil „Komisi nových mučedníků – svědků víry“.

Úkolem komise bude vytvořit archiv životů křesťanských mučedníků, katolických i nekatolických, zabitých v posledním čtvrtstoletí, uvedl papež.

Papež František poznamenal, že nemění kanonické právo týkající se formálního uznání mučednictví v katolické církvi, ale chce, aby svědectví těch, kteří byli zabiti kvůli tomu, že byli křesťany, stála „po boku mučedníků oficiálně uznaných církví…“.

„Jak jsem již mnohokrát řekl,“ napsal, „mučedníci ‚jsou v naší době početnější než v prvních staletích‘: jsou to biskupové, kněží, zasvěcení muži a ženy, laici a rodiny, kteří v různých zemích světa darem svého života podali nejvyšší důkaz lásky.“

Papež uvedl, že komisi vytvořil s ohledem na Jubilejní rok církve 2025, který bude zaměřen na téma naděje.

„Naděje udržuje při životě hluboké přesvědčení, že dobro je silnější než zlo, protože Bůh v Kristu přemohl hřích a smrt,“ řekl.

František také připomněl, že podobnou komisi pro nové mučedníky vytvořil svatý papež Jan Pavel II. pro Velké jubileum 2000.

Dřívější komise, která obdržela 13 000 svědectví mužů a žen, kteří ve 20. století obětovali svůj život pro Krista, se o některé z nich podělila během ekumenické bohoslužby v Koloseu 7. května 2000.

Papež František uvedl, že v rámci Jubilejního roku 2025 se uskuteční podobná akce, aby se připomnělo to, co nazval „ekumenismus krve“.

Zdroj:
https://www.licas.news/2023/07/06/vatican-to-collect-stories-of-christian-martyrs-killed-since-2000/

Foto: unsplash.com