Rusko je opět na seznamu nejostudnějších porušovatelů náboženské svobody

24.5.2023

Současná zpráva opakuje zprávy z předchozích let a doporučuje, aby ministerstvo zahraničí USA zařadilo na seznam zemí které jsou předmětem zvláštního zájmu (CPC) 17 zemí. Současně navrhuje zařadit dalších 11 zemí na zvláštní sledovaný seznam (SWL). Oba seznamy jsou určeny k úpravě zahraniční politiky USA, a to až po sankce vůči porušovatelům – vládám nebo jednotlivcům – a slouží k zajištění náboženské svobody ve světě.

Na SWL je opět Rusko, které šíří represivní náboženskou politiku nejen doma, ale také na ukrajinských územích, dočasně okupovaných v důsledku ozbrojené agrese.

USCIRF konstatoval, že situace v oblasti náboženské svobody v Ruské federaci se v roce 2022 nadále zhoršovala. Okupační orgány na ukrajinském Krymu pravidelně věznily krymské Tatary, kteří se stavěli proti ruské okupaci, a obviňovaly je v souvislosti s jejich muslimskou identitou a náboženskými aktivitami. Rovněž v loňském roce ruské úřady odsoudily více než 40 svědků Jehovových k trestu odnětí svobody a neopodstatněně je obvinily z extremismu.

Komise upozornila na skutečnost, že v únoru 2022 Rusko zahájilo rozsáhlou a neoprávněnou vojenskou invazi na Ukrajinu, přičemž uvedlo, že jeho cílem je „demilitarizace“ a „denacifikace“ této suverénní země. Ruská propaganda zároveň poukazovala na údajný rozkvět „satanismu“ a zastrašovala další tzv. kulty na Ukrajině a oficiálně vyzývala k „desatanizaci Ukrajiny“. To ukazuje, že Kreml nadále využívá náboženství ke své propagandě a k ospravedlnění ozbrojené agrese proti Ukrajině.

USCIRF rovněž zdokumentovala hrubé porušování náboženské svobody ze strany ruských sil vůči ukrajinským náboženským komunitám na okupovaných územích Ukrajiny. Ruští vojáci vyhrožovali náboženským představitelům, zadržovali je, unášeli a mučili, aby mohli kontrolovat a ovlivňovat místní obyvatelstvo. Během prvních šesti měsíců války bylo zabito nejméně 20 náboženských představitelů a dalších 15 bylo uneseno. Ruské raketové a dělostřelecké útoky během roku zničily a poškodily stovky náboženských budov.

USCIRF v této souvislosti odkazuje na zprávu Institutu pro náboženskou svobodu zveřejněnou v září 2022 s názvem „Útok Ruska na náboženskou svobodu na Ukrajině“.

V návaznosti na to Komise doporučuje vládě Spojených států:

  • znovu definovala Rusko jako „zemi zvláštního zájmu“ (CPC), kde se vláda dopouští systematického, trvalého a hrubého porušování náboženské svobody;
  • uvalit cílené sankce na jednotlivé ruské představitele odpovědné, za hrubé porušování náboženské svobody tím, že zmrazí majetek těchto osob a/nebo jim zabrání ve vstupu na území Spojených států s odkazem na konkrétní porušování náboženské svobody.

Celý text zprávy americké Komise pro mezinárodní náboženskou svobodu si můžete přečíst v angličtině.

Zdroj:
https://risu.ua/ru/rossiya-vnov-okazalas-v-spiske-samyh-pozornyh-narushitelej-religioznoj-svobody–uscirf_n139655

Ilustrační foto, unsplash.com