Střelkyně zahájila palbu v kostele v Houstonu

13.2.2024

Víkendová střelba v megakostele Joela Osteena v Houstonu není prvním případem, kdy střelba způsobila paniku a tragédii v texaské modlitebně.

Zdůraznila také snadnost vnášení zbraní do svatostánků ve státě, kde je držení zbraní omezeno jen málo, a také rostoucí snahu některých církví zajistit ozbrojenou ostrahu, ať už prostřednictvím dobrovolníků, nebo placených policistů mimo službu.

Nedělní střelba v kostele v Lakewoodu skončila, když dva policisté mimo službu, kteří pracovali jako ostraha, opětovali palbu na střelce, který podle policie vstoupil do budovy s puškou typu AR a batohem. Policie identifikovala střelkyni jako 36letou Genesse Ivonne Morenovou. Úřady uvedly, že sedmiletý syn Morenové, kterého s sebou přivedla do kostela, byl střelen do hlavy a těžce zraněn.

Přinášíme přehled střelby v dalších modlitebnách v Texasu a zákonů týkajících se střelných zbraní:

2017: SUTHERLAND SPRINGS

V listopadu 2017 zabil střelec v Prvním baptistickém kostele v Sutherland Springs 26 lidí včetně osmi dětí a dalších 20 zranil. Střelec později zemřel na následky zřejmě vlastního střelného zranění poté, co byl postřelen a pronásledován dvěma muži, kteří slyšeli střelbu v kostele.

2019: BÍLÁ OSADA

V prosinci 2019 vytáhl muž během bohoslužby v kostele West Freeway Church of Christ ve White Settlement brokovnici a zabil dva věřící, načež byl zastřelen jinými dvěma věřícími, kteří byli součástí dobrovolného bezpečnostního týmu.

1999: FORT WORTH

V září 1999 zastřelil muž ve Wedgwoodském baptistickém kostele ve Fort Worthu sedm lidí a sedm dalších zranil, než si sám vzal život.

TEXASKÉ ZÁKONY O ZBRANÍCH

V Texasu není k nošení ruční zbraně nebo pušky vyžadována licence, ačkoli státní zákon stanoví minimální věk pro nošení ruční zbraně na 21 let. Texas je také od roku 2015 státem „otevřeného nošení“, které umožňuje lidem nosit zbraně na očích, a v roce 2021 zrušil požadavek na zbrojní průkaz.

Na prvním řádném zasedání zákonodárného sboru po masakru v Sutherland Springs texaští zákonodárci v roce 2019 upřesnili státní zákony tak, aby umožňovaly nošení zbraní v modlitebnách, pokud to kongregace výslovně nezakáže na základě písemného a ústního oznámení.
Texaské zákony nevyžadují, aby církve zajišťovaly ozbrojenou ostrahu, ačkoli mohou mít dobrovolné bezpečnostní týmy nebo si najmout ostrahu z řad orgánů, činných v trestním řízení či licencovaných strážců.


Policie uvedla, že dva členové Lakewoodského bezpečnostního týmu, kteří v neděli zneškodnili střelkyni, jsou policista mimo službu z houstonského policejního oddělení a agent Texaské komise pro alkoholické nápoje. Oba budou postaveni mimo službu, zatímco jejich úřady budou střelbu vyšetřovat.
Šéf houstonské policie Troy Finner a další úřady na místě činu pochválili policisty za zneškodnění střelce.
„Zasáhli a udělali svou práci,“ řekl Finner.

Zdroj: https://religionnews.com/2024/02/13/a-shooter-opened-fire-in-a-houston-church-gunfire-has-also-scarred-other-texas-places-of-worship/

Foto: Roman Poberezhnik on Unsplash