Střelkyně v kostele Joela Osteena v Houstonu

12.2.2024

Motiv střelkyně, který v pondělí zahájil palbu v kostele Joela Osteena, zůstává nejasný, přestože úřady prohledaly dům podezřelé na předměstí Houstonu a identifikovaly zbraň použitou při útoku jako pušku typu AR.

Dům v texaském Conroe leží více než 80 kilometrů severně od kostela Lakewood, kde se při nedělní střelbě mezi rušnými bohoslužbami snažili věřící najít bezpečí. Střelkyně byla podle policie identifikována jako 36letá Genesse Ivonne Moreno. Podle policie byla Morenová zastřelena dvěma policisty mimo službu, kteří pracovali na ostraze kostela, jedné z největších mega-církví v USA. Další dva lidé byli postřeleni a zraněni, včetně malého syna Morenové, který vstoupil do kostela s ní.

Zvuk výstřelů v obrovském kostele, který byl dříve domovem týmu NBA Houston Rockets, vyděsil věřící v neděli před 14. hodinou, tedy v době, kdy se mnoho lidí chystalo sledovat pozdější Super Bowl. Šéf houstonské policie Troy Finner uvedl, že Morenová vstoupila do kostela v plášti a s batohem na zádech a ozbrojena dlouhou puškou. Morenová začala střílet a byla konfrontována dvěma policisty mimo službu, houstonským policistou a agentem Texaské komise pro alkoholické nápoje, kteří palbu opětovali.

„Tváří v tvář střelbě z pušky se udrželi na místě,“ řekl Kevin Lilly, předseda texaské komise pro alkoholické nápoje. Předtím, než byla podezřelá zastřelena, řekla policistům, že má bombu a že má u sebe „provaz žluté barvy a látky odpovídající výrobě výbušných zařízení, které vypadaly jako detonační šňůra“, uvádí se v prohlášení o povolení k prohlídce. Úřady v pondělí uvedly, že na místě činu nebyly nalezeny žádné výbušniny ani nebezpečný materiál.

KDO JSOU OBĚTI?

Sedmiletý chlapec, syn střelkyně, byl postřelen do hlavy a v pondělí zůstal v kritickém stavu. Chlapec byl v neděli původně popsán jako pětiletý.

Zůstalo nejasné, jak byl chlapec, který byl převezen do houstonské dětské nemocnice, zasažen střelbou. Finner řekl, že nechce spekulovat, ale dodal: “ Podezřelá to dítě ohrozila.“ Úřady popsaly druhou oběť jako padesátiletého muže, který byl zraněn do kyčle.


CO JE ZNÁMO O STŘELCI?
Úřady uvedly, že Morenová měla v minulosti duševní onemocnění, včetně toho, že byla v roce 2016 umístěna do nouzové detence, ale neposkytly žádné další podrobnosti.
Velitel houstonské policie Chris Hassig uvedl, že Morenová někdy používala jak mužské, tak ženské pseudonymy, ale vyšetřovatelé podle něj na základě výslechů a dřívějších policejních zpráv zjistili, že Morenová se identifikovala jako žena. Úřady uvedly, že vyšetřovatelé se zabývají sporem mezi Morenovou a rodinou jejího bývalého manžela. Policie dále uvedla, že Morenová v prosinci legálně zakoupila pušku typu AR-15, která byla použita při střelbě. Morenová měla u sebe také pušku ráže 22 mm.

Vyšetřovatelé také našli antisemitské nápisy střelkyně a Hassig poznamenal, že Morenové puška měla na pažbě nálepku „Palestina“. Morenovou popsal jako „osamělého vlka“, který nejednal jako součást žádné větší skupiny.

JAK REAGOVALI VĚŘÍCÍ UVNITŘ?

Alan Guity, jehož rodina pochází z Hondurasu, je členem církve od roku 1998. Řekl, že slyšel výstřely, když odpočíval ve svatyni kostela, kde jeho matka pracovala jako uvaděčka. „Bum, bum, bum, bum. A já jsem zakřičel: ‚Mami,'“ řekl.

Pětatřicetiletý Guity řekl, že běžel za matkou a oba si lehli na podlahu, zatímco střelba pokračovala. Guity řekl, že se s matkou modlili a zůstali na podlaze asi pět minut, dokud jim někdo neřekl, že je bezpečné opustit budovu. Když ho vyvedli ven, Guity viděl, že lidé pláčou a hledají své blízké.

KDO JE JOEL OSTEEN?

Šedesátiletý Osteen se ujal vedení církve Lakewood poté, co v roce 1999 zemřel jeho otec a zakládající pastor církve John Osteen. Církev se pod vedením Joela Osteena dramaticky rozrostla a pravidelně ji týdně navštěvuje 45 000 lidí, což z ní podle Hartfordského institutu pro výzkum náboženství dělá třetí největší megacírkev v USA.

Osteen je vůdčí osobností tzv. evangelia prosperity, tedy víry, že Bůh chce, aby jeho následovníci byli bohatí a zdraví. Je autorem několika nejprodávanějších knih, včetně knihy „Your Best Life Now: „7 kroků k životu s plným potenciálem“. Jeho televizní bohoslužby se vysílají do přibližně 100 zemí a renovace jeho církevní arény stála téměř 100 milionů dolarů.

Poté, co hurikán Harvey v roce 2017 zaplavil Houston, otevřel Osteen svůj kostel lidem hledajícím přístřeší poté, co kritici na sociálních sítích televizního evangelistu osočili, že nenabídl ubytování lidem v nouzi.

Zdroj: https://religionnews.com/2024/02/12/what-to-know-about-a-shooting-at-joel-osteens-megachurch-in-texas-during-sunday-services/

Foto: Karen Warren/Houston Chronicle via AP